کد خبر: 917552 A

داداشی خبر داد:

فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی از کشف حفاری غیرمجاز در هسته مرکزی شهر تبریز خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سرهنگ کاظم داداشی با اعلام این خبر، مکان این حفاری غیرمجاز را محله بارون آواک تبریز اعلام و اضافه کرد: در این راستا با اخذ دستور از مقام قضایی آذربایجان شرقی و پس از بازرسی های انجام شده در این منزل مسکونی، مکان حفاری غیرمجاز در طبقه زیرزمین به قصد کشف اموال تاریخی مشاهده شد.

وی اظهار داشت: به دنبال دریافت گزارش از دوستداران میراث فرهنگی در ستاد یگان حفاظت اداره کل مبنی بر اقدام به حفاری غیرمجاز در منزل شخصی واقع در منطقه یاد شده، پس از بررسی و هماهنگی های لازم با عوامل انتظامی شهرستان، مداخلات لازم انجام گرفت.

داداشی ادامه داد: پرونده این حفاری غیرمجاز، پس از بررسی وضعیت و جوانب مختلف این اقدام، به منظور انجام بررسی های بیشتر و طی مراحل قانونی به مراجع قضایی آذربایجان شرقی ارجاع داده شد.

وی از مردم آذربایجان شرقی درخواست کرد در صورت مشاهده هر گونه تخلف در حوزه میراث فرهنگی مراتب را با تماس شماره ۰۹۶۶۲ مرکز پیام یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اطلاع دهند.

"بارون اواک" از محلات قدیمی تبریز است که جمعی از  هموطنان ارمنی در آن ساکن بوده اند. این محله قدیمی در محدوده قلعه نجفقلی خانی تبریز که بعد از زمین لرزه ۱۱۹۰ قمری/ ۱۱۵۰ شمسی این شهر توسط نجفقلی خان دنبلی بنیان گذاشته شد و وسعت آن بسیار کمتر از قلعه قدیمی قبلی بود، قرار دارد. 

در سال های اخیر در طرح های مسیرگشایی و توسعه این محله، آثار چندی از معماری قدیمی تبریز از دل خاک بیرون آمده است.

آذربایجان شرقی خاک صنایع دستی و گردشگری صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی گردشگری و صنایع دستی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر