کد خبر: 916816 A

مدیرکل کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی:

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان از ثبت‌نام ۴۷ هزار نفر در سامانه بیمه بیکاری دوره شیوع کرونا از استان خبر داد و افزود: بر اساس پایش‌های اداره کار، از این تعداد ۳۶ هزار نفر تاکنون واجد شرایط بوده‌اند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، احد حسینی با اشاره به اینکه دولت مبلغ ۵۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات برای صندوق بیمه بیکاری درنظر گرفته است، افزود: گروه‌های شغلی ذکر شده که نتوانستند در طول این مدت فعالیت کنند و مجبور به تعطیلی بودند، می‌توانند در سامانه بیمه بیکاری، با شرط مشمول قانون کار درخواست دریافت تسهیلات بیمه بیکاری نیز ارائه کنند.

وی همچنین اظهار کرد: بیش از ۷۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای کمک به مشاغل آسیب دیده از کرونا توسط دولت اختصاص داده شده که قرار است بین استان‌ها توزیع شود که از این مقدار، حداقل بیش از ۱۰۰۰ میلیارد تومان به آذربایجان شرقی تخصیص می‌یابد.

وی ادامه‌ داد: طرحی که در قالب تسهیلات کرونایی اعمال می‌شود، مخصوص واحدهای تولیدی است که در اثر شیوع کرونا، دچار خسارت و با مشکل مواجه شده‌اند اما در عین حال با حفظ فرصت شغلی برای کارگرها، تعطیل نشده‌اند.

وی با بیان اینکه هنوز شیوه نامه تسهیلات کمک به واحدهای تولیدی استان ابلاغ نشده است، گفت: در کل برای واحدهایی که مستقیما با شیوع کرونا درگیر بودند، به ازای هر کارگر ۱۶ میلیون تومان و برای واحدهایی که غیرمستقیم آسیب دیده‌اند، ۱۲ میلیون تومان به ازای هر کارگر با ۱۲ درصد بهره اعطا می‌شود.

حسینی در خصوص مشاغلی که می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند، اعلام کرد: اولویت پرداخت تسهیلات، با ۱۳ گروه شغلی از جمله، مراکز تولید و توزیع غذاهای آماده شامل رستوران‌ها، بوفه‌ها، تالار، قهوه خانه‌ها، هتل‌ها شامل مجتمع‌های گردشگری، مهمان پذیرها، مسافرخانه‌ها و هتل آپارتمان‌ها، صنف حمل و نقل عمومی درون شهری و برون شهری، جاده‌ای، هوایی و دریایی، دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری، مراکز تولید و توزیع پوشاک، کیف و کفش، مراکز توزیع آجیل و خشکبار، مراکز فروش بستی و آبمیوه، مراکز ورزشی اقامتی تفریحی، مجتمع‌های فرهنگی آموزشی، مراکز تولید و توزیع صنایع دستی است.

آذربایجان شرقی بیکاری قانون کار قهوه کار و رفاه اجتماعی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر