کد خبر: 915691 A

دبیر کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی زنجان مطرح کرد:

دبیر کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی زنجان با اشاره به راه‌اندازی کمیته احیای واحدهای تولیدی راکد استان در اتاق زنجان، گفت: کمیسیون صنعت می تواند زمینه حضور موثری در احصاء و بررسی مشکلات در این بخش را داشته باشد.

به گزارش ایلنا از زنجان، به نقل از اتاق بازرگانی استان زنجان، چهارمین جلسه کمیسیون صنعت اتاق زنجان با حضور اعضا، در سالن جلسات شهید شهریاری اتاق بازرگانی زنجان برگزار شد.

عارضه‌یابی و بررسی مشکلات در راستای به چرخه بازگرداندن واحدهای صنعتی راکد و مشکلات واحدهای تولیدی صنعتی در دوران شیوع کرونا و پساکرونا از محورهای اصلی این جلسه بود.

در ابتدای این جلسه فرزاد عباسی، با اشاره به راه‌اندازی کمیته احیای واحدهای تولیدی راکد استان در اتاق زنجان، اظهار کرد: کمیسیون صنعت می‌تواند در این زمینه حضور موثری داشته باشد، مشکلات در این بخش را بررسی، احصا و پیشنهادات خود را به این کمیته ارائه کند.

دبیر کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی زنجان، با اشاره به اینکه ظرفیت‌های راکدی در بخش‌های مختلف صنعت وجود دارد که می‌تواند فعال شود، تصریح کرد: واحدها در دوران شیوع ویروس کرونا و پس از آن مشکلاتی خواهند داشت که به مشکلات پیشین آنها اضافه می‌شود، در همین راستا می‌توان برای جلوگیری از تعطیل شدن احتمالی واحدها، در این کمیسیون اقدام و برنامه‌ریزی‌های لازم را صورت داد.

در ادامه رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی زنجان با اشاره به اینکه در بین واحدهای تعطیل و راکد استان، اشتغالزایی بسیار زیادی از دست رفته است، اظهار کرد: سرمایه‌های میلیاردی راکد و بلوکه شده که می‌توان از آنها در توسعه تولید، اشتغالزایی و تولید ثروت در استان استفاده کرد.

محسن حمیدی با بیان اینکه شعار سال به نام جهش تولید از سوی مقام معظم رهبری نام‌گذاری شده و این موضوع می‌تواند راه‌اندازی واحدهای تعطیل و به چرخه بازگرداندن آنها باشد، تصریح کرد: راه‌اندازی واحدهای جدید تولیدی نیازمند زمان زیادی است، در حالی که می‌توان با بازگرداندن واحدهای راکد و تعطیل به چرخه تولید در راستای عملیاتی کردن شعار سال حرکت کرد.

وی با تاکید بر این که راه‌اندازی مجدد واحدهای تولیدی و عملیاتی کردن جهش تولید، نیازمند همدلی، وفاق و همراهی همه دستگاه‌ها، ارگان‌ها و نهادها است، گفت: در بین واحدهای تعطیلی که مورد بررسی قرار گرفته و مشکلات آنها احصا شده، موضوعات حقوقی عمده دلیل تعطیلی بوده است.

رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی زنجان با پیشنهاد راه‌اندازی بخش کارشناسی ذیل کمیته احیا برای واحدهای راکد در کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی زنجان، افزود: این بخش کارشناسی می‌تواند مشکلات را تخصصی بررسی و پیشنهادات و برنامه‌هایی را در راستای رفع مشکلات و به بازگرداندن این واحدها ارائه کند.

حمیدی با اشاره به لزوم شناسایی مشکلات تخصصی و ظرفیت واحدهای تعطیل برای بازگرداندن آنها به چرخه تولید، تصریح کرد: در کمیته کارشناسی کمیسیون صنعت موارد فوق را پیگیری خواهیم کرد.

رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی زنجان با اشاره به اینکه واحدهای تولید استان مشکلات خود را در کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید مطرح می‌کنند، ابراز کرد: به قطع کمیته احیای واحدهای راکد استان در این زمینه موازی‌کاری نخواهد کرد.

در ادامه این جلسه معاون مطالعات اقتصادی اتاق بازرگانی زنجان نیز با اشاره به اینکه استان واحدها راکدی دارد که می‌توان آنها را به چرخه تولید بازگرداند، اظهار کرد: با یک برنامه‌ریزی مطلوب، حتی اگر تعداد کمی از واحدهای تولیدی نیز احیا شوند، گام موثری به لحاظ تولید ثروت، اشتغالزایی و توسعه استان صورت خواهد گرفت.

ولی افشاری با بیان اینکه بر اساس آمار بیشتر واحدهای راکد استان به ترتیب در بخش صنایع فلزی، صنایع شیمیایی، صنایع غذایی و آشامیدنی و صنایع نساجی بوده است، تصریح کرد: البته وضعیت صنعت نساجی به مراتب بهتر شده است اما همچنان با مشکلاتی دست به گریبان است.

وی با تاکید بر اینکه ارائه راهکارها برای حل مشکلات واحدهای تعطیل و بازگرداندن آنها به چرخه تولید از جمله محورها و اهداف اصلی کمیته احیای واحدهای راکد و تعطیل استان زنجان است، گفت: کمیسیون صنعت می‌تواند در مسیر پایش کمک شایانی به این کمیته برای ارائه راهکار داشته باشد.

در ادامه این جلسه موارد مختلف مورد بررسی قرار گرفت که از جمله آنها می‌توان به عارضه‌یابی واحدهای تعطیل و دارای مشکل استان، شناسایی ظرفیت‌ها و اطلاع‌رسانی به واحدهای تعطیل برای طرح مشکلات و بررسی آنها در بخش‌های تخصصی کمیته احیا، جلوگیری از تعطیلی واحدهای تولیدی به ویژه در زمان شیوع ویروس کرونا، فروش و صادرات و تغییر ذائقه بازار در دوران پساکرونا و مشکلات روز واحدهای تولیدی و صنعتی و غیره اشاره کرد که مورد بحث و بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.

دبیر کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی زنجان/فرزاد عباسی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر