کد خبر: 915246 A

مدیرکل میراث فرهنگی در جمع خبرنگاران خبرداد:

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان گفت: پرونده ثبت غار کتله خور به عنوان میراث طبیعی آماده سازی و به شورای داوری ملی ارسال خواهد شد.

به گزارش ایلنا از زنجان، امیر ارجمند، در جمع خبرنگاران به مناسبت آغاز هفته گردشگری، اظهار داشت: جشنواره ملی آش ایرانی مرداد ماه سال جاری با تصمیم ستاد پیشگیری از کرونا و با استفاده از تجربه سال گذشته و توسط بخش خصوصی برگزار می‌شود که میراث فرهنگی دستگاه ناظر در این زمینه خواهد بود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان، افزود: همه تاسیسات گردشگری که پروانه بهره‌برداری را از میراث فرهنگی اخذ می‌کنند، تحت نظارت این اداره کل هستند اما نظارت با همکاری اصناف، سازمان صنعت، معدن و تجارت و تعزیرات حکومتی است که تعامل خوبی در این زمینه وجود دارد.

این مسئول خاطرنشان کرد: بهترین فصل گردشگری و پذیرش گردشگر و فروش صنایع دستی که اسفند و فروردین بود از دست رفته است اما با ریشه کنی ویروس کرونا و ادامه سفرها، تاسیسات گردشگری سرپا می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان ادامه داد: وزارت میراث فرهنگی درخواست تعطیلی بعد از فروکش کردن کرونا را داشت و از همین رو تسهیلات لازم به مشاغل متاثر از کرونا پرداخت می‌شود.

ارجمند افزود: از 13 رسته شغلی اعلامی از طرف دولت سه رسته در خصوص میراث فرهنگی است که حمایت‌های لازم از این رسته‌ها انجام می‌شود.

وی گفت: رویدادهای متنوع گردشگری در استان‌های همجوار و مرکز استان بعد از کرونا پیش‌بینی می‌شود تا شاهد رونق بازار گردشگری و فروش صنایع دستی در استان باشیم.

این مسئول با بیان اینکه تاکنون فقط مجوز بازگشایی تاسیسات گردشگری بین راهی صادر شده است، افزود: از 14 اردیبهشت ماه تاسیسات گردشگری استان زنجان باز بوده و خدمات رسانی می‌کنند و بقیه بازگشایی‌ها تابع صدور مجوز از سوی ستاد پیشگیری از بیماری کرونا است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان افزود: حوزه میراث فرهنگی بخش خوبی در قالب ستاد ثبت جهانی راه‌اندازی کرده است که به غیر از آثار تاریخی و ابنیه اقدام به ثبت میراث طبیعی نیز می‌کند.

ارجمند بیان داشت: پرونده ثبت غار کتله خور به عنوان میراث طبیعی آماده سازی و به شورای داوری ملی ارسال می‌شود که اگر مورد قبول واقع شود در فهرست آثار جهانی ثبت شود که این پروسه سه تا چهار سال طول می‌کشد.

وی تصریح کرد: توزیع سفر از دغدغه‌های میراث فرهنگی است که تلاش می کنیم گردشگر به استان زنجان سفر کرده و این استان را به عنوان یک مقصد گردشگری انتخاب کند.

این مسئول ادامه داد: تورهای ترکیبی با همکاری استان‌های مجاور استان برگزار می‌شود که برنامه‌ریزی‌های لازم در این زمینه انجام شده و اقلام تبلیغاتی همه شهرستان‌های استان نیز تهیه شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان از راه‌اندازی تورهای مجازی آثار تاریخی و طبیعی استان زنجان خبرداد و گفت: در نوروز امسال 45 کلیپ تهیه و در فضای مجازی منتشر شده است.

ارجمند با بیان اینکه طی دو ماه گذشته چندین حفاری غیر مجاز و فلزیاب غیرمجاز ثبت و ضبط شده است، افزود: برخی افراد نیز در حین معامله دستگیر شده‌اند.

وی افزود: زنجان نسبت به استان‌های همجوار دارای کمترین حفاری و دستگیری‌ها بوده است و پرونده‌های کمتری در این زمینه ثبت شده است.

این مسئول ادامه داد: در استان زنجان 102اقامتگاه بومگردی وجود دارد که 30 درصد این اقامتگاه‌ها در خدابنده قرار دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان افزود: غار کتله خور به عنوان پروژه ویژه سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود که پکیچ این پرونده آماده‌سازی و با ارائه مشوق‌ها و طرح‌های توجیهی لازم باید  بخش خصوصی متقاعد به سرمایه‌گذاری در این منطقه شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان/امیر ارجمن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر