کد خبر: 914748 A

کارشناس مسائل اقتصادی در گفت و گو با ایلنا :

کارشناس مسائل اقتصادی گفت: بازار سرمایه همواره در تب و تاب بوده و طبیعی است که گاهی اوقات نوسان داشته باشد اما نباید با تصمیم‌های هیجانی از آن خارج شد.

 محمد جلیلی،در گفت وگو با خبرنگار ایلنا در زنجان، گفت:بازار بورس در حال حاضر از دو منظر کوتاه و بلند مدت قابل بررسی بوده است و ادامه دار بودن آن می تواند منجر به توسعه اقتصادی کشور شود.

 کارشناس مسائل اقتصادی، با بیان اینکه از نظر بلند مدت باید گفت بازار سرمایه به تازگی راه خود را پیدا کرده و پیش‌بینی می‌شود که جلو رفته و رشد پیدا کند، تاکید کرد:بازار بورس به عنوان مکانیزمی در اقتصاد اغلب کشورهای جهان استفاده شده و برخی‌ها نیز بیش از صد سال از آن بهره برده‌اند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه، یاد‌آورشد:برخی از کشورهای جهان توانسته‌اند اقتصاد خود را بر مبنای بازار سرمایه به گردش درآورده و بزرگی بازار سرمایه آنها معادل اقتصادشان است.

کارشناس مسائل اقتصادی، همچنین با اشاره به اینکه در کشور ما بازار سرمایه بسیار محدود بوده و در بررسی از اقتصاد، بعد خانوار و مردم مشخص می‌شود که درصد کمی از مردم در این بازار حضور دارند، افزود: سهم مردم در بازار بورس در طی سالیان متمادی ناچیز بوده است.

جلیلی، تصریح کرد: بیشتر مردم ایران همواره پول‌های اضافی خود را در بانک‌‌ها سرمایه‌گذاری کرده و یا اگر کاری بلد بودند در بازار از آن استفاده می‌‌کردند.

وی افزود:بورس ظرفیت جدیدی برای سرمایه‌گذاری مردم فراهم کرده اما هنوز 10 درصد آن در اقتصاد فعال نشده  و با فعالیت بیشتر بزرگتر شده و می تواند کارآیی لازم را داشته باشد.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه تنها روش سرمایه‌گذاری مردم ایران در گذشته خارج از سرمایه‌گذاری در بانک، خرید زمین و ملک بوده است، افزود: این در حالی است که بورس ظرفیت بسیار مطلوبی برای سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود.

کارشناس مسائل اقتصادی،  با اشاره به سهولت فعالیت در بازار بورس به عنوان یکی از مزیت‌های آن، بیان داشت: در بورس ظرف دو سه دقیقه کار فکری می‌توان به سهولت معامله کرد.

وی، همچنین یادآورشد: بورس به دلیل کم هزینه و سالم بودن و نظارت نهادی همچون سازمان بورس می‌تواند جایگزین بازارهای رایج در آینده شود.

جلیلی، با اشاره به نتایج کوتاه مدت بازار بورس، گفت: به این دلیل که مردم هنوز فرهنگ سرمایه‌گذاری را کسب نکرده و شناخت کامل از آن ندارند، تصمیمات هیجانی گرفته و تحت تاثیر اخبار قرار می‌‌گیرند.

این استاد دانشگاه هجوم برای خرید و فروش را یکی از تاثیرات کوتاه مدت بازار سرمایه عنوان کرد و گفت: اگر چه طی هفته گذشته بازار منفی شده است اما برگشته و مثبت می‌شود.

کارشناس مسائل اقتصادی در پایان سخنان خود، اضافه کرد: بازار سرمایه همواره در تب و تاب بوده و طبیعی است که گاهی اوقات نوسان داشته باشد اما نباید با تصمیم‌های هیجانی از آن خارج شد.

کارشناس مسائل اقتصادی/جلیل محمدی/ عضو هیئت علمی دانشگاه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر