کد خبر: 914300 A

مدیرکل انتقال خون استان خبرداد:

مدیرکل انتقال خون استان کرمان گفت: در پی شیوع کرونا و مراجعه کم اهدا کنندگان خون، ذخائر خونی در این استان به شدت کاهش یافته است.

به گزارش ایلنا، روح الله میرزائی گفت: در پی شیوع  کرونا و اعلام قرنطینه و پرهیز از تجمع، اهدای خون و ذخائر خونی با کاهش چشمگیری مواجه شده اما در روزهای اخیر با کمک اصحاب رسانه و دستگاه‌ها از بروز بحران در این زمینه جلوگیری شد.

وی با اعلام باز بودن پایگاههای انتقال خون در ماه مبارک رمضان گفت: در مراکز و پایگاههای خون‌گیری سراسر استان تمهیدات لازم بهداشتی انجام گرفته و اهداکنندگان خون بدون هیچگونه نگرانی میتوانند از ساعت ۷:۳۰ بامداد تا ۱۳:۳۰ ظهر و از ۱۶:۰۰ تا ۲۲:۰۰  به این پایگاه ها مراجعه کنند.

مدیرکل انتقال خون استان کرمان، خاطرنشان کرد: پراکندگی و تعدد مراکز درمانی در استان باعث شده  که در کرمان ۵ پایگاه در شهرستان های کرمان، رفسنجان، سیرجان، جیرفت و بم ایجاد تا در صورت نیاز سریعا به دیگر شهرستان ها ارسال شود.

وی با اشاره به کاهش اهدای خون و  ذخائر خونی در استان در ماه مبارک رمضان افزود: کرمان هشت درصد بیماران تالاسمی کشور را در خود جای داده و برای افراد تالاسمی، خون، حکم مایع حیات را دارد و باید به طور منظم خون به آنان برسد.

مدیرکل انتقال خون استان کرمان افزود: علاوه برحادثه خیز بودن و وجود تالاسمیها، تعداد بالای عمل های جراحی، بیماران زنان‌ و زایمان و نوزادان استان کرمان را به یکی از استانهای پر مصرف خون و فرآوردههای خونی تبدیل کرده است.

میر‌زایی کرمان را جزو معدود استان‌های در زمینه پیوند سلولهای بنیادی دانست و تاکید کرد: بیماری هایی مانند سرطان خون نیاز به پیوند سلول بنیادی دارد و این مورد نیز مصرف خون و فرآورده های خونی را افزایش می‌دهد.

استان کرمان انتقال خون جراحی زنان ماه مبارک رمضان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر