کد خبر: 911995 A

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مطرح کرد:

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان با بیان اینکه در حال حاضر 15 نوع بذر گندم در استان تولید می‌شود، گفت: برنامه خود اتکایی بذر در کردستان در حال اجرا است و تا پایان برنامه سه ساله 45 درصد خودکفایی تولید بذر در کردستان تحقق پیدا کند.

به گزارش ایلنا، محمدفرید سپری در سومین جلسه کمیته فنی بذر استان در سنندج، با بیان اینکه برنامه خوداتکایی بذر در کردستان در حال اجرا است و روند رو به رشدی دارد، اظهار کرد: با توجه به پیشرفت این مهم پیش‌بینی می‌شود، تا پایان برنامه سه ساله 45 درصد خودکفایی تولید بذر در کردستان تحقق پیدا کند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان از افزایش بارندگی در سال‌جاری نسبت به مدت زمان مشابه خبر داد و گفت: امسال 500 میلی‌متر بارندگی در استان داشته‌ایم که نسبت به بلندمدت 2.3 دهم درصد افزایش داشته و شرایط بسیار خوبی برای کشاورزی دیم فراهم شده است. 

سپری افزود: شهرستان بیجار با 45 درصد افزایش بارندگی و بهره‌مندی از 155 هزار هکتار اراضی دیم، شهرستان قروه 29 درصد، دهگلان 8 درصد از شهرستان‌های استان هستند که نسبت به بلندمدت افزایش بارندگی داشته‌اند. 

وی با اشاره به اهمیت تغذیه مزارع کشاورزی گفت: حفظ مزارع اهمیت بسیار زیادی دارد، برای تغذیه مزارع نباید از محلول‌پاشی حتی در مزارع هایلین «مزارع بلند» غافل شد. 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان  تاکید کرد: مبارزه با سن مادر در 96 هزار هکتار از اراضی سطح استان اقدامات با ارزش طی سال‌جاری انجام شد، باید مبارزه با آفات و بیماری‌ها همچنین علف‌های هرز به صورت منظم با نظارت صحیح دنبال شود.

سپری یادآور شد: مزارع بذری برای استان بسیار مهم هستند، نباید در این مزارع از مبارزه با آفات، بیماری‌ها و علف‌های هرز غافل شد. 

کشت 9 رقم بذر گندم در کردستان

وی اظهار داشت: در استان تا 4 سال گذشته فقط بذر سرداری، و آذر 2 تولید می‌شد در این زمینه اقدامات خوبی انجام شده به طوری که امروز بالغ بر 9 رقم گندم دیم و 6 رقم گندم آبی در سطح مزارع کردستان کشت می‌شود.

وی افزود: در بحث تولید بذر نخود و جو هم اقداماتی در دست انجام است به گونه‌ای برنامه خوداتکایی بذر در کردستان تا چند سال آینده کامل خواهد شد.

وی ایجاد زیرساخت‌های لازم برای تولید ارقام مختلف بذر جو در استان را از اولویت‌های سازمان جهاد کشاورزی استان دانست و افزود: با مرتفع کردن مشکلات که از طریق وزیر جهاد کشاورزی و معاونین در حال پیگیر هستیم، شرایط تولید بذر جو در استان فراهم خواهد شد. 

تغذیه سازمان جهاد کشاورزی استان مشکلات گندم کمیته فنی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر