کد خبر: 910562 A

در گفت وگو با ایلنا مطرح شد:

دبیرِ خانه صنعت، معدن و تجارت کاشمر یکی از مهم‌ترین اشکالات حوزه صنعت این شهرستان را انتصاب مدیران کوتاه مدت و غیربومی دانست.

مجید عاقل در گفت وگو با خبرنگار ایلنا، اظهار داشت: متاسفانه روالی که در اداره صنعت، معدن و تجارت کاشمر شاهد آن هستیم، انتصاب مدیران بصورت کوتاه مدت و عموما غیربومی است که آسیب بسیار زیادی به این حوزه وارد کرده است. مدیر این اداره قبل از آشنایی کامل با ظرفیت ها و پتانسیل های شهرستان و منطقه، ظرف یک سال یا کمی بیشتر به هر دلیلی تغییر می کند و این ضربه و آسیبی جدی به وضعیت صنعت نداشته کاشمر در مقایسه با سایر شهرستان ها است.

وی با اشاره به اینکه صنعت به دلیل در اختیار داشتن مزیت‌های بالا از مهم‌ترین بخش‌های کشور به شمار می‌رود در ادامه گفت: صنعت با ایجاد ارزش افزوده و اشتغال زایی بالا نقش بسیار بسزایی در توسعه پایدار و رشد کلیه بخش‌های اقتصاد دارد و به عنوان عامل اصلی تحرک و تحول در کل ساخت و بافت جامعه تلقی می‌شود.

دبیرِ خانه صنعت کاشمر افزود: همانطوری که در کشورهای توسعه یافته، با تکیه بر مزیت های نسبی، شاهد رشد، توسعه، افزایش درآمد سرانه و بهبود سایر شاخص‎های توسعه‎یافتگی هستیم، در کشور ما و بالاخص در منطقه ترشیز که اقتصاد آن عموما بر پایه کشاورزی شکل گرفته است، هم‌افزایی دو بخش کشاورزی و صنعت و استفاده از موقعیت ممتاز جغرافیایی و تنوع آب و هوایی برای کاشت محصولات مختلف، وجود نیروی کار مناسب در روستاها و مراکز تولید، نیروی تحصیل کرده کافی در این بخش و نیز مزیت‎های نسبی خدادادی در زمینه محصولات با ارزشی همچون انگور، انار، زعفران، پسته، گیاهان دارویی و نظایر آن، با لحاظ ایجاد ارزش افزوده، می تواند تحولی در منطقه ایجاد کند که متاسفانه غفلت در این موضوع و عدم توجه بر دو مقوله کلیدی "فرآوری" و "بسته بندی"، آسیب های زیادی به اقتصاد منطقه وارد کرده است که قطعا انتصاب مدیران کوتاه مدت و غیربومی در بخش صنعت و در نتیجه عدم برنامه ریزی طولانی مدت در این حوزه و نیز عدم تعامل این بخش با بخش کشاورزی از جمله عوامل تشدید کننده این آسیب ها است.

عاقل در پایان ابراز امیدواری کرد با برنامه ریزی دقیق تر در بحث مدیریتی اداره صنعت کاشمر و توجه و هم افزایی این بخش با حوزه کشاورزی و سایر حوزه ها، روزهای بسیار بهتری را برای هر دو بخش شاهد باشیم.

اشتغال درآمد صنعت صنعت معدن و تجارت گفتگو با ایلنا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر