کد خبر: 908465 A

مدیرکل میراث فرهنگی استان خبر داد:

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان بوشهر گفت: ۱۰ اثر ناملموس فرهنگی مرتبط با ماه مبارک رمضان در این استان در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

به گزارس ایلنا، محمدحسین ارسطو زاده گفت: تاریخ غنی بوشهر برخواسته از آداب و سنن گذشتگان است که ریشه در فرهنگ دینی آنان دارد و در هر مناسبتی برنامه‌های آیینی و خاص، جایگاه ویژه‌ای در بین مردمان این دیار داشته است.

وی افزود: شیوه پخت حلوای انگشت پیچ، رنگینگ که از خرما میوه بومی محل درست می‌شود، آش بوشهری و پخت گرده محلی ۴ غذای بومی مناطق مختلف استان است که پای ثابت سفره افطار مردم بوشهر بوده و در دیگر مراسم آیینی سال هم به‌عنوان نذری پخت و تقسیم می‌شود که این غذا‌های بومی به ثبت ملی رسیده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان بوشهر به مراسمات سینه زنی بوشهری، سنج و دمام و پا منبری اشاره و اضافه کرد: این مراسم در بوشهر جایگاه خاصی دارند و در ایام سوگواری و عزاداری و همچنین شب‌های قدر در بوشهر برگزار می‌شود.

ارسطو زاده مراسم نون پوشی، گره گشو و دم دم سحری را مختص ماه رمضان دانست و ادامه داد: آیین گره گشو مربوط به نیمه ماه رمضان همزمان با میلاد امام حسن مجتبی بوده و برای ایجاد نشاط در بین کودکان برگزار می‌شود و مراسم نون پوشی ریشه در باور‌های بومی و مذهبی مردم دارد و با عنوان نذر برگزار می‌شود.

استان بوشهر خرما گردشگری و صنایع دستی ماه رمضان ماه مبارک رمضان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر