کد خبر: 905608 A

در آستانه 11 اردیبهشت منتشر شد؛

خانه کارگر استان همدان به مناسبت هفته کارگر بیانیه‌ای صادر کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، کارگران امسال در حالی هفته کارگر و روز جهانی کارگر را سپری خواهند کرد که شرایط بوجود آمده از ویروس کرونا ، بر مشکلات آنان افزوده است.

متن این بیانیه به شرح زیر است:

درود و سپاس بیکران بر غیرت و همت کارگران همیشه در صحنه که در هشت سال دفاع مقدس، عاشقانه جان‌شان را نثار خاک پاک وطن‌شان کردند و درسال‌های بازسازی هم با تلاش و کوشش خود بار دیگر حماسه آفریدند، پس تردیدی نیست که می‌بایست پاسداشت جایگاه و توجه به امنیت شغلی و رفاه زندگی کارگران که نقش بسزایی در پیروزی و به ثمر رسیدن انقلاب شکوهمند اسلامی ایران داشته در ارجعیت اولویت‌ها قرار گیرد.

کارگران امسال در حالی هفته کارگر ( از 5 لغایت 11 اردیبهشت) و روز جهانی کارگر را سپری خواهند کرد که شرایط بوجود آمده از ویروس کرونا، بر مشکلات آنان افزوده است. خانه کارگر استان همدان، ضمن تبریک و گرامیداشت هفته کارگر به تمامی تلاشگران عرصه کارو تولید خدمات کشاورزی و حمل و نقل و ساختمانی، تلاش دارد در مفاد این بیانیه که در زیر به آن اشاره شده است، مهمترین مطالبات بخش کارگری را به مسئولان محترم متذکر شود:

1-قراردادهای موقت کار، امنیت و آرامش را از کارگران سلب نموده و امکان برنامه ریزی و بهره مندی از یک زندگی بدون اضطراب و شرافتمندانه را برای کارگران به خطر انداخته ، لذا از مسئولان ذیربط تقاضای اجرای صحیح تبصره 1 ماده 7 قانون کار را داریم.

2-تمامی منابع و دارایی های سازمان تامین اجتماعی کشور متعلق به بیمه شدگان است و هرگونه تعرض در آن مغایر با اصل 44 قانون اساسی است و آنرا محکوم می نماییم.

3-خواستار اجرای درست قانون در مشاغل سخت و زیان آور برای کارگران هستیم.

4-اعتراض شدید بر عدم رعایت عدالت در افزایش حقوق بخش کارگری با توجه به تورم موجود و بر اساس ماده 41 قانون کار هستیم.

5- عدم توجه به بخش مسکن کارگران که متاسفانه برای این قشر زحمت کش بسیار دست نیافتنی شده است.

6- رعایت نکردن بسیاری از موارد قانون کار در کارگاههای  تولیدی ، صنعتی به دلیل عدم نظارت بخش‌های مربوطه توسط دستگاه‌های مرتبط و مجری قانون کار و سایر قوانین می باشیم.

7- امکان استفاده کارگران فصلی از بیمه بیکاری برابر قوانین مرتبط هستیم.

8-عدم رعایت نکات بهداشتی در محیط کار ، خصوصا در ایام کرونایی میبایست مورد تاکید وتوجه صاحبان مشاغل باشد.

امید است با یاری خداوند منان و نگاه تیزبینانه تر مسئولان، شاهد فراهم آمدن شرایط مناسب در بخش معاش و امنیت شغلی کارگران  باشیم.

استان همدان امنیت و آرامش حقوق ویروس هشت سال دفاع مقدس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر