کد خبر: 905334 A

سرپرست تیم کاوش نجات‌بخشی گورستان چالادئم شال خلخال گفت:‌ جام و اشیای کشف‌ شده سه هزار ساله در منطقه شال خلخال در حال حاضر در مخزن اشیای موزه باستان‌ شناسی اردبیل نگهداری شده و در مرحله مرمت و پژوهش است.

به گزارش ایلنا، رضا شایقی اظهار داشت: جام و اشیای کشف‌ شده در منطقه شال خلخال که در سال ۹۷ مورد کاوش باستان‌شناسی قرار گرفت، در حال حاضر در مخزن اشیای موزه باستان‌شناسی اردبیل نگهداری و تحقیقات در مورد این اشیا در حال انجام است.

وی گفت: با توجه به اهمیت آثار کشف‌ شده پژوهش‌ها در این زمینه زمانبر بوده که لیست این آثار و اشیا به پژوهشکده باستان‌شناسی وزارت میراث فرهنگی ارسال شده است.

شایقی بیان کرد: مجوز کاوش اضطراری این اشیا در سال ۹۷ از پژوهشکده باستان‌شناسی برای مدت یک ماه صادر شد که در این مدت عملیات کاوش در منطقه آغاز و اشیای تاریخی کشف شد.

سرپرست تیم کاوش نجات‌بخشی گورستان چالادئم شال خلخال گفت: این اشیا اغلب آیینی، مذهبی و نظامی شامل جنگ‌افزارهای عصر آهن است که تا چند ماه آینده نتیجه تحقیقات در این زمینه اعلام خواهد شد.

رئیس گروه باستان‌شناسی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل نیز با اشاره به مراحل تحقیق از اشیای کشف شده در کاوش منطقه شال خلخال اظهار کرد: این اشیا با اولویت مرمت، حفاظت، تثبیت و مطالعه در مخزن موزه باستان‌شناسی در حال نگهداری است.

سیدروح‌الله محمدی بیان کرد:‌ این اشیا و آثار در مرحله مرمت و تحقیق بوده تا اطلاعات لازم در مورد قدمت آنها حاصل شود.

به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل اشیا و آثار به محض اتمام تحقیقات در موزه خلخال به نمایش گذاشته می‌شود.

نادر فلاحی افزود:‌ اشیای کشف شده در این منطقه که مهمترین آنها جام نقره‌ای نفیس سه هزار ساله است، مربوط به دوره مانایی بوده و پس از تحقیقات به موزه خلخال انتقال می‌یابد.

 

استان اردبیل باستان شناسی گورستان موزه اردبیل
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر