کد خبر: 901424 A

در گفت وگو با ایلنا مطرح شد؛

رئیس اداره حفاظت محیط زیست گناوه با انتقاد از اقدام غیر اصولی و غیر بهداشتی تفکیک زباله ها توسط نیروهای انسانی در محل سایت های دفن زباله این شهرستان گفت: این افراد نه تنها موجب بیماری خودشان می شوند بلکه به عنوان ناقل می توانند به دیگران هم منتقل کنند.

محمد تولیده در گفت و گو با خبرنگار ایلنا درباره سایت زباله شهرستان گناوه، اظهار داشت: طبق بازدیدهایی که از این سایت  به عمل آمد مجوز 50 هکتار زمین از سوی اداره محیط زیست در اختیار شهرداری برای این سایت قرار گرفته است.

انتقاد از روش های غیر اصولی تفکیک زباله

وی با انتقاد از این موضوع که تا حدودی زباله‌ها در این سایت به روش‌های غیر اصولی تفکیک می شوند، گفت: تاکنون چندین بار  از طریق مراجع قضایی پی‌گیری‌های صورت گرفت اما به نتیجه نرسید.

وی در پاسخ به این پرسش که با  دفن زباله‌ها در این مکان چه میزان شیرابه  به داخل  زمین‌های کشاورزی و آب‌های زیر زمینی منطقه وارد می شوند، گفت:در 3 سال گذشته تاکنون با چنین مشکلی روبه رو نبودیم ولی در سال 96 با بارندگی های شدید و سیلابی شدن  منطقه، زباله ها جابه جا شده و وارد  رودخانه های محلی و زمین های کشاورزی شد.

تولیده ادامه داد: زباله ها از طریق رودخانه ها وارد زمین های کشاورزی و دریا شدند و اداره محیط زیست شهرداری را موظف به جمع آوری زباله ها از داخل زمین های کشاورزی مردم کرد و مسئله حل شد. الان نیز با گذشت 3 سال ،دیگر شاهد چنین اتفاقی نبودیم.

تولیده: با پی‌گیری‌های  اداره حفاظت محیط زیست و شهرداری چند ماه پیش با فرماندار جلسه‌ای در خصوص تفکیک زباله ها از مبدا برگزار شد ولی  به دلیل تحریم ها وشیوع بیماری کرونا  از سوی مسئولان شهری و استانی تا کنون این موضوع بررسی نشده است.

24

رئیس اداره حفاظت محیط زیست گناوه گفت: البته اگر امروز دیگر شاهد مشکلات پسماندی در شهرستان نیستیم این موضوع به مدیریت جدید شهرداری و همکاری خوبی که در این زمینه با ما دارند بازمی گردد.

وی در ادامه افزود: حدودا 10 سایت برای دفن اصولی زباله ها در شهرستان گناوه موجود است که با معیارها و استانداردهای زیست محیطی فاصله زیادی دارند. در حال حاضر اداره محیط زیست از شهرداری خواسته که عملیات بازیافت در محل دفن زباله ها انجام نگیرد.

تولیده عنوان کرد: اما متاسفانه شهرداری به جای اینکه به حل این مشکل بپردازد تازه با بعضی شرکت ها قرار داد منعقد کرده است که قبل از دفن شدن زباله‌ها تفکیک می شوند و بعد دفن شوند.

وی گفت: البته این اقدام شهرداری که قبل از دفن زباله ها را تفکیک می کند یک کمک به محیط است اما اقدامی غیر بهداشتی است. زباله ها باید قبل از عمل دفن در سایت دیگر تفکیک شوند که البته این کار نیاز به اعتبار مالی دارد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست گناوه تصریح کرد: با پی گیری‌های  اداره حفاظت محیط زیست و شهرداری چند ماه پیش با فرماندار جلسه‌ای در خصوص تفکیک زباله ها از مبدا برگزار شد ولی به دلیل تحریم ها وشیوع بیماری کرونا  از سوی مسئولان شهری و استانی تا کنون این موضوع  بررسی نشده است.

خطر ابتلا به  بیماری با تفکیک زباله‌ها توسط نیروی انسانی

تولیده در ادامه به خطرات تفکیک زباله توسط نیروی انسانی در محل دفن اشاره کرد و گفت: این کار ممکن است برای افرادی که زباله‌ها را تفکیک می‌کنند خطرات سلامتی غیر قابل جبرانی داشته باشد چرا که ممکن است زباله های عفونی هم در بین زباله‌های معمولی باشد و کارگران  را آلوده کند  و آنها نیز به عنوان ناقل آن را به خانواده‌هایشان ودیگران  منتقل کنند. به لحاظ معیارهای محیط زیست ورود افراد به سایت دفن زباله ممنوع است چه برسد به اینکه شخصی به آنجا برود و زباله را تفکیک کند.

به گفته وی اگرچه این افراد دارای کارت سلامت هستند، ولی اداره حفاظت محیط زیست شهرستان با اقدام غیر اصولی تفکیک زباله مخالف است و شهرداری به رغم این مخالفت‌ها  با این افراد  به منظور تفکیک زباله ها‌ی شهر قرارداد دارد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گناوه: محیط زیست و شهرداری شهرستان‌های دیگر برای اینکه شانه از زیر بار مسئولیتی که برعهده دارند خالی کنند دست به رهاسازی سگ‌ها در گناوه می‌زنند

15 سایت بازیافت زباله بدون مجوز در گناوه

تولیده در بخش دیگر ی از صحبت هایش  با انتقاد از اینکه بیش از  15 سایت بازیافت بدون مجوز از سازمان محیط زیست در داخل شهر گناوه مشغول به کارند، گفت: با همکاری دادستان به زودی این سایت‌ها را که قارچ گونه در حال سبز شدن در تمامی نقاط شهر هستند پلمب و به خارج از شهر منتقل خواهیم کرد. یک هفته پیش یکی از همین سایت ها دچار آتش سوزی شد.

23

تولیده اظهار داشت: البته باید برای این سایت‌های غیر قانونی زیرساخت‌هایی نیز در نظر گرفت که اگر به بیرون از شهر منتقل شدند جایی داشته باشند. این سایت‌ها  هر چند با تفکیک زباله‌ها به محیط زیست کمک شایانی می کنند و برای تعدادی اشتغال زایی کرده و  مشکل مالی عده‌ای برطرف می شود ولی مسائل  بهداشتی و زیست محیطی  نیز باید رعایت شود.

انتقال سگ های بدون صاحب از دیگر شهرستان ها به گناوه

وی در ادامه به موضوع زباله گردها در شهرستان گناوه اشاره کرد و گفت: این افراد در سطح شهرستان مدام برای یافتن وسیله‌ای به درد بخور تمامی زباله‌ها را به هم می ریزند که هم باعث آلودگی محیط زیست و هم مشکلاتی برای سلامتی خودشان می شوند.

تولیده در ادامه به موضوع سگ های بدون صاحب در سطح شهرستان گناوه اشاره کرد و گفت: در این خصوص ما یک پیمانکار به شهرداری معرفی کرده ایم که حدودا 200 قلاده سگ  را با همکاری دامپزشکی شهرستان عقیم سازی کرده‌اند و به دلیل جمعیت زیاد این سگ ها در سطح شهرستان زنده گیری آنها کار بسیار دشواری است و نیاز به یک همکاری بین بخشی دارد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست گناوه اضافه کرد: با تمام مشکلاتی که در بحث سگ های بدون صاحب در سطح شهرستان وجود دارد اما ما مخالف معدوم سازی این سگ‌ها به وسیله سم و تیراندازی هستیم چرا که هر موجود زنده‌ای حق حیات دارد.

22

تولیده: ما نمی‌توانیم برای جلوگیری از انتقال سگ‌های بدون صاحب از شهرهای دیگر در ورودی‌  شهر نگهبان بگذاریم، این اقدام به وجدان کاری و مسئولیت‌پذیری ارگان‌ها و مردم دیگر شهرستان‌ها بازمی‌گردد

وی بیان کرد: با توجه به اقدامات شهرداری در بحث زنده گیری سگ‌ها و جمع آوری آنها از سطح شهرستان متاسفانه به طور مداوم از شهرستان های دیگر با زنده گیری سگ‌ها شبانه آنها را به شهرستان گناوه منتقل و رها سازی می‌کنند.

تولیده گفت: محیط زیست و شهرداری شهرستان‌های دیگر برای اینکه شانه از زیر بار مسئولیتی که برعهده دارند خالی کنند دست به رهاسازی سگ‌ها در گناوه می‌زنند چرا که موظفند بعد از جمع آوری سگ‌ها آنها را به سایت محل نگهداری در بوشهر منتقل کنند همان کاری که اداره حفاظت محیط زیست گناوه انجام می دهد که البته بعدا به کمپ منتقل می شوند و باید هزینه های  آن را  پرداخت کنند.اما چون از پس هزینه های آن بر نمی‌آیند آنها را در  گناوه رها می‌کنند زیرا می دانند  گناوه به دلیل تجاری بودنش از عهده این هزینه ها بر می آید .

رئیس اداره محیط زیست گناوه در پایان گفت: ما نمی‌توانیم برای جلوگیری از انتقال سگ‌های بدون صاحب از شهرهای دیگر در ورودی‌  شهر نگهبان بگذاریم، این اقدام به وجدان کاری و مسئولیت‌پذیری ارگان‌ها و مردم دیگر شهرستان‌ها بازمی‌گردد که این کار را انجام ندهند و این سگ ها را بعد از زنده‌گیری در شهرهای دیگر رها نکنند.

گفت وگو : مریم بازوند

زباله شهرداری بوشهر گناوه تحریم ها سازمان حفاظت محیط زیست کشور کروناویروس سگ های بدون صاحب سایت دفن زباله
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر