کد خبر: 900954 A

رئیس جامعه حرفه‌ای هتلداران خراسان رضوی:

رئیس جامعه حرفه‌ای هتلداران خراسان رضوی گفت: با تعطیلی هتل‌ها و دیگر مراکز اقامتی رسمی اسکان غیررسمی در مشهد رواج خواهد یافت.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد، امیر سزاوار در جلسه تشکل‌‌های گردشگری استان با مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی خراسان رضوی با بیان این مطلب افزود: براساس بررسی‌های صورت گرفته با توجه به اینکه برخی افراد برای انجام امور کاری و شغلی به مشهد سفر می‌کنند به ناچار باید در مشهد اقامت داشته باشند و با تعطیلی مراکز اقامتی رسمی این افراد در مراکز اسکان غیررسمی اقامت می‌کنند.

او با بیان اینکه تعطیلی همه هتل‌ و مراکز رسمی اسکانِ غیر رسمی را افزایش می‌دهد، پیشنهاد کرد: حداقل چند مرکز اقامتی رسمی با رعایت پروتکل‌های شدید فعال باشند.

سزاوار در ادامه به موضوع خسارت وارد شده به هتلداران استان اشاره کرد و گفت: صنعت هتلداری بیشتر از سایر بخش‌ها و صنایع آسیب دیده و خسارت‌ها چندین برابر خسارت‌های اعلام شده است.

او افزود: خسارت‌هایی وجود دارد که وارد کاغذ شده اما خسارت‌هایی هم وجود دارد که در قالب فرم‌های پیش‌بینی شده قابل ذکر نیست.

سزاوار به تعیین تکلیف نشدن زمان بازگشایی هتل‌ها و مراکز اقامتی اشاره و اظهار کرد: بخشی از مواد غذایی موجود در انبارهای ما از بین رفته و بخشی هم در انبارها موجود است.

او درباره راهکارهای اعلام شده برای جبران خسارت اظهار کرد: تعویق پرداخت قبوض حامل‌های انرژی و  تسهیلات با بهره 12 درصد نمی‌تواند خسارت‌ تاسیسات گردشگری را جبران کند.

رئیس هیئت مدیره جامعه حرفه‌ای هتل‌داران خراسان رضوی تاکید کرد: دولت می‌تواند خسارت را از طریق مستهلک شدن مالیات‌ها پرداخت نماید، این روش هم مشکل دولت و هم مشکل هتلداران را بر طرف می‌کند.

او درباره پرداخت حقوق به کارگران اظهار کرد: اگر چه قرار شده که از طریق بیمه تامین اجتماعی به پرسنل حقوق پرداخت شود اما هیچکدام از آن‌ها حتی یک ریال علی‌الحساب دریافت نکرده‌اند و هنوز در حال ثبت‌نام هستند.

هم چنین در ادامه صادق کاظمیان (رئیس جامعه حرفه‌ای اقامتگاه‌های بومگردی استان خراسان رضوی) گفت: براساس آنچه اعلام شده، قرار است براساس پرسنل بیمه شده واحدهای اقامتی تسهیلات پرداخت شود، این درحالی است که بومگردی‌ها بیمه‌پرداز ندارند و بیشتر مردم روستاها در بومگردی‌ها مشارکت و همکاری دارند.

او افزود: به دلیل وابستگی اقتصاد روستاها به اقامتگاه‌های بومگردی با تعطیلی این واحدها اکنون چرخه اقتصادی در روستاها دچار آسیب زیادی شده است.

کاظمیان ادامه داد: باتوجه به اینکه ازدحام جمعیت در روستاها کمتر است تعدادی از ساکنان شهرها به روستاها مراجعه کرده و خانه‌های شخصی را اجاره کرده‌اند.

دبیر جامعه حرفه‌ای اقامتگاه‌های بومگردی کشور برای دوران پساکرونا پیشنهاد کرد: برای استفاده کارکنان دولت، نهادها و بازنشستگان بن‌های اسکان در اقامتگاه‌های بومگردی اختصاص یابد تا رونق دوباره به روستا بازگردد.

مجتبی احمدی،فعال حوزه خدمات مسافرتی و رییس هیئت مدیره شرکت خدمات مسافرتی آتی مشهد، نیز گفت: به تعویق افتادن پرداخت مالیات نمی‌تواند خسارت وارد شده به تاسیسات گردشگری را جبران کند، بلکه باید مالیات‌ها بخشیده شود.

او پیشنهاد کرد: باتوجه به شرایط خاص به وجود آمده الزام فعالیت دفاترخدمات مسافرت در واحدهای تجاری به فعالیت در واحدهای غیرتجاری تغییر کند.

احمدی با اشاره به رواج اسکان غیررسمی در مشهد اظهار کرد: فعالیت دوباره تاسیسات گردشگری با رعایت پروتکل‌های بهداشتی می‌تواند از اسکان غیررسمی جلوگیری کند.

در ادامه محمدسعید ولی‌زاده، رئیس انجمن دفاتر خدمات مسافرتی خراسان رضوی، بر ضرورت تعریف بسته‌های سفر ارزان قیمت برای پساکرونا تاکید کرد و گفت: دولت برای حضور دفاتر خدمات مسافرتی در نمایشگاه‌های خارجی تسهیلات ویژه‌ای را درنظر بگیرد و در صدور ویزای گردشگران نیز معافیت‌هایی درنظر گرفته شود.

 مهدی شیرین‌زاده، نماینده هیات موسس جامعه حرفه‌ای مهمانپذیران خراسان رضوی، نیز با اشاره به مشکلاتی که برای مستاجران واحدهای اقامتی به وجود آمده است، گفت: شرایط فورس ماژور بر قراردادهای اجاره و گارانتی حاکم است و  باید از این ظرفیت قانونی به خوبی استفاده شود.

مقدس‌زاده، نماینده جامعه حرفه‌ای هتل‌آپارتمان‌داران خراسان رضوی، در این جلسه گفت: تا زمانی که حرم مطهر رضوی پذیرای زائران نباشد، مراکز اقامتی نیز مسافر ندارند.

او با اشاره به حجم بالای خسارت به تاسیسات گردشگری ادامه داد: وقتی طی چند ماه گذشته مراکز اقامتی مسافر نداشته‌اند و تعطیل بوده‌اند مالیات و مالیات بر ارزش افزوده از کجا می‌خواهیم پرداخت کنیم.

اقتصاد جامعه خراسان رضوی مالیات مشهد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر