کد خبر: 896498 A

اوجانی در گفت و گو با ایلنا مطرح کرد؛

دبیر اجرایی خانه کارگری کرج با اشاره به دغدغه کارگران و بازنشستگان از تاخیر و بلاتکلیفی حداقل دستمزد سال ۹۹، گفت: شرایط حاد شیوع کرونا، بهانه مضاعف کم کاری مسئولین مربوط شد و در این ارتباط صدای مظلومیت جامعه کارگران و بازنشستگان در مشخص شدن اضافه حقوق کارگری، شنیده نمی شود.

فرشاد اوجانی در گفت و گو با ایلنا گفت: متاسفانه مزد حقوقی کارگران و بازنشستگان در سال جاری که ۵۳درصد از جمعیت کشور را شامل می شوند، تحت تاثیر شیوع کرونا قرار گرفت.

وی افزود: حداقل دستمزد کارگران در سال ۹۹ همچنان بلاتکلیف است در صورتی که می بایست تا پایان سال گذشته بر اساس ماده ۴۱ قانون کار دستمزد کارگران مشخص می شد.

اوجانی از شرایط حاد فعلی به عنوان بهانه مضاعف کم کاری مسئولین ذیربط یاد کرد و گفت: آفرین به کروناویروس که باعث شد صدای مظلومیت جامعه کارگران و بازنشستگان شنیده نشود.

دبیر اجرایی خانه کارگر کرج تصریح کرد: جا دارد از عملکرد و عدم همکاری گروه کارفرمایان در تعیین حداقل دستمزد و حقوق کارگران در جلسه شورای عالی کار یاد کرد که متاسفانه در روزهای پایانی سال ۹۸ که در خصوص تعیین حداقل دستمزد و حقوق کارگران در سال ۹۹ هیچ اقدامی صورت نگرفت و نماینده کارفرمایان دولت نیز که به عنوان بزرگترین نمایندگان کارفرمایان در کشور با اجرای ماده ۴۱ قانون کار با گروه کارگری همکاری نکرد و حقوق حداقلی کارگران به عنوان قشر زحمت کش، تا کنون تصویب نشد.

این مسئول جامعه کارگری در کرج با عنوان اینکه دستمزد جامعه کار و تلاش با اقتصاد و تولید و عدالت اجتماعی کشور تاثیر دارد، اظهار داشت: بیش از ۴ میلیون نفر بازنشسته در سازمان کار و تامین اجتماعی در انتطار تعیین حداقل مزد در سال جاری هستند اما به نظر می رسد دولت در بحث حق و حقوق کارگران بازنشسته آنگونه که شایسته این قشر مظلوم و آسیب پذیر بود، عمل نکرد.

اوجانی در ادامه این گفت و گو با ایلنا به تاثیر کروناویروس بر قشر کارگری گفت: در این برهه اغلب واحدهای تولیدی و صنعتی با رعایت پروتکل های بهداشتی به کار خود ادامه می دهند.

وی افزود: واحدهای صنفی آموزشی که بنا به تشخیص ستاد کرونا در کشور تعطیل شده اند با مراجعه به سایت تامین اجتماعی می توانند از ابتدای اسفند ۹۸ تا پایان اردیبهشت ۹۹ از مزایای بیمه بیکاری برخوردار شوند.

اوجانی با اشاره به دغدغه کارگران ساختمانی که مشمول دریافت بیمه بیکاری نمی باشند، اضافه کرد: این تعطیلی تبعات خاصی برای کارگران و تعهدات واحدهای کسب و کار ایجاد کرد لذا حمایت نهادهای حاکمیتی برای کمک به خانواده ها برای عبور از این بحران ضروری است.

دبیر اجرایی خانه کارگر کرج گفت: در این راستا مواردی چون همکاری سازمان امور مالیاتی و خدماتی برای معافیت پرداخت مالیات و هزینه آب و برق سه ماه ابتدای سال ۹۹، تمامی صنوف کارگری و واحدهای تولیدی لازم است تا از مشکلات بیشتر این قشر پرتلاش جامعه کاسته شود.

 

فرشاد اوجانی دبیر اجرایی خانه کارگر کرج کروناویروس در البرز دستمزد کارگران در سال ۹۹
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر