کد خبر: 891006 A

معاون سیاسی استاندار:

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار قزوین گفت: طرح فاصله گذاری اجتماعی از ساعت ۲۴ امشب در استان قزوین اجرا می‌شود و تا 20 فرودین ماه ادامه دارد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از قزوین، منوچهر حبیبی در نشست با اصحاب رسانه استان قزوین که در استانداری برگزار شد، اظهار کرد: به منظور قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا از امشب طرح "فاصله گذاری اجتماعی" همزمان با سراسر کشور در استان قزوین هم اجرا می‌شود تا از شیوع این ویروس جلوگیری شود.

معاون سیاسی استاندار افزود: روش‌های متعددی برای مهار ویروس کرونا در جهان عملی شده و هر کشور بر اساس فرهنگ و آداب و رسوم و سبک زندگی خود شیوه‌هایی را برای محدودیت‌های بهداشتی اجرا کرده است و ما نیز با تعطیل کردن مراکز جمعیتی، مدارس، بازار، دانشگاه‌ها نسبت به قطع زنجیره انتقال اقدام کرده‌ایم.

حبیبی عنوان کرد: هدف از اجرای این طرح کمک به قطع زنجیره انتقال، حذف ترددهای غیر ضروری، راهبری سیاست‌ها و تدابیر ستاد ملی کرونا در کشور، ایجاد تعامل بیشتر بین دستگاه‌های متولی و سرعت بخشیدن به مدیریت و پیشگیری از شیوع بیماری کرونا و ایجاد آرامش در جامعه است.

وی ادامه داد:  همچنین طرح محدودیت تردد از ساعت ۱۲ امشب تا ۲۰ فروردین اجرا می‌شود و همه شهروندان ملزم به همکاری برای اجرای آن هستند.

این مسئول تصریح کرد: در این طرح فقط افراد بومی ساکن در استان می‌توانند در شهرها تردد کنند و افراد غیر بومی برای تردد می‌توانند از اتوبان عبور کرده و حق ورود به داخل شهرها را ندارند.

سخنگوی ستاد مقابله و پیشگیری از کرونا در استان اضافه کرد: همچنین تمامی مدارس، دانشگاه‌ها، بازارها، سالن‌های ورزشی، استخرها، پارک‌ها، مجتمع‌های تجاری و اصناف غیر ضروری تا ۲۰ فروردین تعطیل خواهند بود.

معاون سیاسی استاندار قزوین یادآور شد:تا نهم اسفندماه هیچ موردی از بیماری کرونا در استان مشاهده نشده بود ولی پس از اعلام رئیس دانشگاه علوم پزشکی مبنی بر یک مورد بیمار مشکوک در سوم اسفند ماه اولین جلسه برگزار شد و همه دستگاه‌های متولی از جمله سپاه، بسیج، ارتش، نیروی انتظامی و دانشگاه علوم پزشکی پای کار آمدند و تا امروز اقدامات مؤثری انجام شده تا از گسترش آن جلوگیری شود.

به گفته حبیبی، با کنترل محورهای ورودی، غربالگری، تعطیلی بازار، اصناف و کسبه، مجتمع‌های تجاری، مدارس و دانشگاه‌ها برای کاهش ارتباط مردم اقدام شد و در کنار آن برای تأمین تجهیزات بیمارستانی و درمانی هم برنامه ریزی صورت گرفت.

وی بیان کرد: در کنار آماده شدن همه بیمارستانها نسبت به آماده کردن بیمارستان صحرایی با ۴۵ تخت و مرکز نقاهتگاهی با ظرفیت ۲۰۰ تخت اقدام شد تا در صورت لزوم مورد استفاده قرار گیرد.

این مسئول عنوان کرد: ارزیابی‌ها نشان می‌دهد ۷۰ درصد مردم با مسئولان استان همراهی کرده و به توصیه‌ها اهمیت داده و توجه کرده‌اند اما ۳۰ درصد مردم بی توجه بوده و موارد بهداشتی را رعایت نکرده‌اند که همین تعداد محدود موجب هدر رفتن زحمات کادر پزشکی و سایر اقدامات صورت گرفته شده‌اند.

سخنگوی ستاد مقابله و پیشگیری از کرونا در استان گفت: اصناف مشمول طرح به سه دسته تقسیم شده‌اند و به صورت فعال، غیر فعال و تعطیل و به اقتضای شرایط مشخص شده‌اند.

معاون سیاسی استانداراسامی مراکز و واحدهای مشمول تعطیلی را به این شرح اعلام کرد: دانشگاه‌ها، مدارس، مهد کودک‌ها، پاساژها، نمایشگاه‌ها، تالارهای پذیرایی، رستوران‌ها، فروشگاه‌های لوازم خانگی، قهوه خانه‌ها، گیم نت، استخر، شهربازی، باغ وحش و دهکده طبیعت، حبیبی خاطرنشان کرد: بازار روز، موزه و سینماها، فروش خودرو، آرایشگاه‌های زنانه و مردانه، مراکز اقامتی، فرهنگی و اجتماعی همه تعطیل هستند.

وی ادامه داد: مراکزی که مجاز به فعالیت روزانه و مستمر هستند شامل فروشگاه‌های مواد غذایی، بهداشتی، داروخانه‌ها، مواد پروتئینی، قصابی‌ها، توزیع مرغ و تخم مرغ، ماهی فروشان، میوه فروشان، سبزی فروشان، فروشگاه‌های زنجیره‌ای، نانوایی‌ها، مراکز بهداشتی و درمانی، جایگاه‌های سوخت، لبنیاتی‌ها، توزیع دارو، سوپرمارکت‌ها، به صورت مستمر باید فعالیت کرده و باز باشند.

این مسئول اعلام کرد: ادارات بیمه سلامت، استاندارد، ثبت احوال، مخابرات و ارتباطات، دستگاه‌های خدمات رسان، آب منطقه‌ای، شرکت توزیع نیروی برق، آب و فاضلاب، پست، محیط زیست و سایر دستگاه‌های مشابه تا ۱۵ فروردین تعطیل هستند ولی کارمندان حق ندارند به مرخصی خارج از استان بروند و مدیران و معاونان آنها باید در اداره حضور یابند.

سخنگوی ستاد مقابله و پیشگیری از کرونا در استان اضافه کرد: همچنین ادارات ارشاد اسلامی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، نیروی انتظامی، بسیج، سپاه، سازمان صمت، بهداشت و درمان و علوم پزشکی، دادستانی هم دایر هستند و باید در اجرای طرح همکاری کنند.

حبیبی عنوان کرد: تردد شهروندان سایر استان‌ها به قزوین ممنوع است و نحوه شناسایی افراد با کارت ملی، پلاک خودرو و بیمه نامه خودرو است و اگر افرادی موارد محدودیت را رعایت نکنند خودروی آنها یک ماه توقیف شده و ۵۰۰ هزار تومان نیز جریمه نقدی می‌شوند و واحدهایی که تعطیل نکنند نسبت به پلمب واحد آنها به مدت یک ماه اقدام می‌شود.

استان قزوین اصحاب رسانه کار و رفاه اجتماعی مخابرات فرهنگ و آداب و رسوم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر