کد خبر: 890353 A

فرماندار آستارا خبر داد:

فرماندار آستارا گفت: ارزش مبادلات تجاری گمرک آستار در سال 1398بالغ بر یک میلیارد و هفتصد میلیون دلار و مقدار وزنی آن بیش از یک میلیون و سیصد هزار تن بوده است.

به گزارش ایلنا از آستارا، حسن رستم زاد فرماندار شهرستان مرزی بندر آستارا گفت: ارزش مبادلات تجاری گمرک آستار در سال 1398بالغ بر یک میلیارد و هفتصد میلیون دلار و میزان وزنی آن بیشتر از از یک میلیون و سیصد هزار تن بوده است.

وی افزود: این حجم از مبادلات در بخش صادرات عمدتاً اقلامی مانند میوه و سبزیجات، مواد معدنی، مصالح ساختمانی را به خود اختصاص داده و در بخش واردات نیز شامل چوب و تخته نراد و راش، گوشت گرم، ورق چند لایه، غلات و کود شیمیایی را شامل گردیده که این مبادلات توسط 6599 واگن ریلی، بیش از 19 هزار  دستگاه کامیون، همچنین 94فروند کشتی در حوزه های مختلف ریلی،جاده ای و دریایی انجام گرفته است.
 
فرماندار ادامه داد: در سال گذشته مجموع مترددین مرز زمینی آستارا نیز بالغ بر یک میلیون و هفتصد هزار نفر بوده است که حدود ده درصد این ترددها مربوط به هموطنان ایرانی و مابقی اتباع خارجی بوده اند.
 
رستم زاد گفت: عمده کشورهای مقصد کالاهای صادراتی کشورمان شامل جمهوری آذربایجان، روسیه، قزاقزستان و گرجستان بوده و کشورهای روسیه و گرجستان مبدا بخش عمده کالاهای وارداتی به شمار می آیند.
فرماندار شهرستان آستار ادامه داد: با توجه به آنکه قسمت قابل توجهی از حجم مبادلات بار و تردد مسافر در ماه انتهایی سال یعنی اسفندماه هر سال صورت می گیرد، در سال گذشته به دلیل مشکلات بین المللی مربوط به شیوع ویروس کرونا با دشواری های ترانزیتی از سوی کشورهای هدف و یا کاهش تقاضاها برخورد نمودیم و این موضوع در میزان عملکرد گمرک قابل توجه می باشد، هرچند در مجموع و در طول سال با وجود مسائل و مشکلات ارزی و تحریم های بین المللی ، اغلب رویه های گمرکی چه از نظر وزن و چه ارزش دارای رشد محسوسی بوده است.

فرماندار آستارا تصریح کرد:  امکانات گمرک بندر آستارا در بخش های سخت افزاری و نرم افزاری کفایت این حجم از مبادلات را ندارد و لازم است مراجع ذیربط در این خصوص اقدامات لازم را انجام دهند.

دلار رشد گمرک مشکلات مبادلات تجاری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر