سرخط خبرها:
کد خبر: 889814 A

محرابی به ایلنا خبر داد:

رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان گناباد گفت: برداشت ریواس از اراضی شهرستان گناباد ممنوع شد.

مجتبی محرابی در گفتگو با خبرنگار ایلنا گفت :به منظور پیشگیری از برداشت بی رویه و تخریب پوشش گیاهی مراتع و ضرورت رعایت موازین بهداشتی در استحصال و عرضه فرآورده های مرتعی هر گونه بهره برداری از گونه های گیاهی نظیر ریواس ، کما و آویشن بدون ارائه طرح فنی مصوب و اخذ مجوزات قانونی لازم ممنوع بوده و با مرتکبین و عرضه کنندگان ضمن ضبط محصولات برداشتی و وصول خسارت وارده برابر ضوابط قانونی رفتار خواهد شد.

محرابی ادامه داد: از جمله این گیاهان دارویی ریواس بومی ایران و شهرستان گناباد است که در سطحی معادل 10 هزار هکتار و در مناطق ارتفاعات جنوبی(کاخک ، کلات تا فودنجان به ویژه دشت زیبد به عنوان بزرگترین رویشگاه) و مناطق دشتی و تپه های (روشناوند ، گیسور و اطراف جاده بجستان) پراکنش دارد.

وی تصریح کرد :گیاه دارویی ریواس به دلیل کاربرد دارویی و صنعتی بسیار مورد توجه گردشگران و مسافران بوده و قابل بهره برداری است.

وی افزود: در سال جاری برابر هماهنگی های انجام شده با فرماندار، امام جمعه شهرستان ، بخشدار مرکزی و بخشدار و شورای اسلامی شهر کاخک، دهیاران، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان هرگونه بهره برداری بدون طرح فنی مصوب و مجوز و غیراصولی ممنوع گردیده است.

رییس اداره منابع طبیعی شهرستان گناباد گفت: در این رابطه گشت و مراقبت یگان حفاظت با مشارکت مردم حضور فعالی در عرصه های طبیعی دارند و برخوردهای قانونی لازم با متجاوزین و متخلفین به عمل می آید.

محرابی در پایان گفت: به منظور پیشگیری از برداشت بی رویه و غیرقانونی، ضرورت رعایت موازین بهداشتی در استحصال و عرضه فرآورده های مرتعی و تقویت رویشگاه های طبیعی گونه های مرتعی و جنگلی ارزشمند نظیر سماق و ریواس این طرح اجرایی خواهد شد.

ایران جاده دادستان عمومی و انقلاب گردشگران و مسافران منابع طبیعی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر