کد خبر: 889728 A

رئیس اداره شیلات شهرستان مرزی بندر آستارا از آغاز استقرار اکیپ تکثیر نیمه طبیعی ماهیان استخوانی توسط کارشناسان اداره کل شیلات استان گیلان در رودخانه چلوند بخش لوندویل این شهرستان خبر داد.

صادق خاصی پور روز دوشنبه درگفت و گو باخبرنگار ایلنا اظهار کرد: این اکیپ شامل تعدادی از کارشناسان اداره کل شیلات استان گیلان است که در دهانه رودخانه چلوند آستارا تا هفته اول اردیبهشت ماه با نصب سدها و انتقال ماهی های در حال تخم ریزی به پشت آنها، از ماهی ها اسپرم گیری خواهند کرد.
 
وی گفت: در روش «تکثیر نیمه طبیعی ماهیان استخوانی» مراحل تخم‌گیری و اسپرم‌گیری به روش علمی و دستی انجام می‌شود و پس از استحصال اسپرم تخم ، هچری‌ها جهت گذراندن مراحل «انکوباسیون» به مراکز تکثیر ارسال می‌شوند.
 
وی افزود: در این مرکز پس از تبدیل تخم ها به بچه ماهی به اوزان یک تا دو گرم، در اوایل تیرماه در همان نقطه از رودخانه چلوند برای تقویت ذخایر آبزیان حاشیه دریای خزر، رهاسازی خواهند شد و این کار، از ۵۰ سال قبل در رودخانه چلوند صورت می گیرد.
 
خاصی پور گفت: بنا به نظر کارشناسان شیلات بیش از 90 درصد ماهیان صید شده در فصل صید حاصل تکثیر مصنوعی شیلات می باشد.
 
وی اظهار کرد:رودخانه چلوند بخش لوندویل به دلیل سنگلاخی بودن،دارا بودن بستر ماسه‌ای،دبی آب بالا و کیفیت فیزیک شیمیایی بسیار مطلوب،به عنوان رودخانه با اهمیت شیلاتی محسوب می شود و یکی از مهم‌ترین زایشگاه‌های ماهیان استخوانی به شمار می‌رود.
 
 
استان گیلان دبی دریای خزر فیزیک رودخانه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر