کد خبر: 889312 A

ایلنا بررسی می‌کند؛

مبتلایان کرونا در آذربایجان‌شرقی روز به روز افزایش می‌یابد و رتبه شانزدهم استان در ایام ابتدایی به رتبه سوم در آمار ابتلا رسیده و ادامه این روند بسیار نگران کننده است.

به گزارش ایلنا، سیر صعودی شیوع کرونا در آذربایجان شرقی به شدت در حال پیشروی است و متاسفانه پس از اعلام ممنوعیت سفر به این استان، در مبادی ورودی هیچگونه تمهیداتی برای ممانعت از ورود گردشگران نوروزی در نظر گرفته نشده است.

تنها تمهیداتی که توسط نیروهای هلال احمر اندیشه شده غربالگری و تب سنجی خودروهای ورودی به استان است و تاکنون هیچگونه اعلام محدودیتی در سفر به این استان اعمال نشده است.

در این میان خبری از استاندار آذربایجان شرقی در ستاد مقابله با کرونای استان نیست و آخرین تصمیم این ستاد تعطیلی مراکز خرید استان تا 15 فروردین بوده است!

در همین حال صومی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز در گفت وگو با بخش ویژه خبری صدا و سیمای استان در 29 اسفند سال 98 گفت: به عنوان متولی سلامت که روند بیماری کرونا را رصد می‌کنم، پیشنهاد قرنطینه استان را دادم، اما در ستاد استانی تایید نشد.

وی افزود: رفتارها نشان داد فقط خواهش جواب نمی‌دهد و از استاندار و متولیان امر خواهش می‌کنیم تا تدابیر لازم را برای خلوت کردن خیابان‌ها و کنترل ترددها بیندیشند.

صومی متذکر شد: تاب آوری نظام سلامت هم حدی دارد و با ادامه این شرایط درخت نظام سلامت خم نخواهد شد، بلکه شکسته خواهد شد.

درخواست هایی که رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز از استاندار جهت اتخاذ تدابیر لازم مطرح کرد تا امروز عملی نشده و علنا مدیریت بحران کرونا در استان با مشکل مواجه شده تا این که آمار مبتلایان در استان به 813 نفر برسد..

این بی تدبیرها و نگاه استاندار به پایتخت و تصمیمات کلان و عدم صدور دستورات لازم آذربایجان شرقی را با مشکلات عدیده در کنترل کرونا مواجه خواهد کرد، درخواست تمامی فعالان اجتماعی و رسانه ای از استاندار آذربایجان شرقی اتخاذ تصمیمات فوری است تا از همه گیر شدن کرونا در استان جلوگیری به عمل آید.

متاسفانه تبیین و ترغیب مردم به فعالیت‌های داخل منزل افاقه نمی‌کند و دست استانداران توسط ستاد ملی مقابله با کرونا بسته شده و حق اعلام قرنطینه ندارند و دو راهی سختی پیش پای مسئول ارشد اجرایی در استان قرار گرفته است.

از طرفی محدودیت‌های بیشتر با احتمال تبعات اجتماعی مواجه است و از طرفی تمکین به مصوبات ستاد ملی هم برطرف کننده‌ نیازهای بومی نیست و شهروندان و گروه‌های فعال در عرصه‌ مبارزه با کرونا به تصمیمات مهم استانی نیازمند هستند.

فرشید ولی‌زاده

آذربایجان شرقی پایتخت رئیس دانشگاه علوم پزشکی رسانه گردشگران نوروزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر