کد خبر: 887870 A

قادری در گفت و گو با ایلنا مطرح کرد:

مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه از مهار آتش‌سوزی گسترده در بیمارستان مسیح بعنوان دومین بیمارستان تاریخی ایران خبر داد و گفت: احتمال عمدی بودن حادثه وجود دارد.

امید قادری در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره این حادثه به خبرنگار ایلنا گفت: آتش سوزی بیمارستان مسیح کرمانشاه شب گذشته رخ داد و نیروهای آتش‌نشانی از ساعات اولیه در محل حادثه حضور یافتند و هم اکنون این آتش سوزی را مهار کردند.

وی افزود: احتمال عمدی بودن این آتش سوزی زیاد است. بررسی‌های کارشناسان حاضر در محل آتش‌سوزی حاکی از احتمال عمدی بودن این حادثه دارد و گویا افرادی با استفاده از فرصت چهارشنبه‌سوری دست به آتش‌زدن این بنای تاریخی زده‌اند.

مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه ادامه داد: به صورت جدی و از طریق مراجع قانونی پیگیر دلایل وقوع این آتش سوزی خواهیم بود.

وی در ادامه با اشاره به تلاش های انجام شده برای جلوگیری از تخریب و تغییر کاربری این بیمارستان تاریخی، اظهار کرد: این بنا با پیگیری مالک آن و به منظور تغییر کاربری با رای دیوان عدالت اداری از فهرست آثار ملی خارج شد.

قادری تاکید کرد: هرچند این بنا از فهرست آثار ملی خارج شده، اما با رایزنی‌های بسیاری که با وزارت بهداشت و میراث فرهنگی داشتیم، مانع از تغییر کاربری آن توسط مالک شدیم؛ حتی اگر این بنا در آتش سوزی به طور کامل تخریب شود، اجازه تغییر کاربری آن را نمی‌دهیم و طبق نقشه معماری که از این بنای تاریخی داریم باید بازسازی شود.

بیمارستان تاریخی مسیح (مرادیان) واقع در محله قدیمی شریعتی شهر کرمانشاه، دومین بیمارستان ایران است که حدود 200 سال پیش توسط مسیونرهای آمریکایی ساخته شد.

آتش نشانی ایران بیمارستان چهارشنبه سوری مهار آتش سوزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر