کد خبر: 886866 A

ایلنا گزارش می دهد ؛

این روزها همه درباره کرونا حرف می‌زنند ، ویروس کوچکی که در ماه‌های آخر سال مهمان ناخوانده کشور شد. مهمان مزاحمی که همه جا گرد وحشت پاشید و جان بسیاری از عزیزان مان را گرفت و همچنان بی‌رحمانه می‌تازد و بسیاری دیگر را نیز بیمار ، عزادار و یا خانه نشین کرد.اما خانه نشینی برای برخی از مشاغل از جمله پزشکان ،پرستاران ، خبرنگاران و کارگرانی که در هر شرایطی مجبور به‌کار هستند بی معنی است. این گزارش روایت دو نفر از خبرنگاران مشهدی است که در قالب یک تیم ۶ نفره چندی پیش به منظور تهیه گزارش به بیمارستان شریعتی مشهد، محل قرنطینه افراد کرونایی اعزام شدند و هر کدام دید‌ه ها و شنیده‌های خود را به ایلنا بازگو کردند.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد، اگر  خدای نکرده از آسمان سنگ ببارد و یا فرض محال بر روی زمین مذاب‌های  آتشفشان  جاری شود و یا مثل این روزها که در همه  جای ایران آژیر ویروس کرونا به صدا در آمده، همه را مجبور به خانه نشینی کند؛  برای خبرنگاران فرقی نمی‌کند به سرعت کفش و کلاه می‌کنند و در صحنه کم یا زیاد ، خوب یا بد حاضر می شوند تا رسالت اطلاع رسانی خود را به اندازه توان‌شان انجام دهند.

خبرنگاران قشری که شاید این روزها کمتر از آنها نامبرده می شوند اما در تلاش هستند تا هم بر فشارهای روانی جامعه تاثیر مثبت بگذارند و هم از وجود شایعات درباره این بحران جهانی جلوگیری کنند، حتی اگر مجبور شوند به دنبال کشف حقیقت همانند پرستاران لباس های ویژه بپوشند و برای گرفتن گزارش در منطقه پراز خطر کرونایی پا بگذارند.

از پوشیدن لباس های فضایی تا مصاحبه با افراد کرونا مثبت

زهره رنگ آمیز  از خبرنگاران با سابقه مشهد که پس از بازدید از بیمارستان شریعتی مجبور به قرنطینه  شده به ایلنا می گوید: با اعلام  شیوع خبر کرونا در کشور و بعد در مشهد،پس از یک هفته  هماهنگی برای اجازه تهیه گزارش از بیماران مبتلا در این مرکز درمانی ،همراه یکی از همکارانم به بیمارستان شریعتی محل قرنطینه افراد کرونایی رفتم. وقتی به  نزدیکی  در  بیمارستان رسیدم  دستانم یخ کرده بود. مدام به ما می گفتند که زیاد جلو نروید  خطرناک است اما ما رفتیم.

این خبرنگار می افزاید: لباس‌های فضایی همچون لباس پرستاران پوشیدیم و به بخش مبتلایان به کرونا رفتیم چه قدر پوشیدن آن لباس ها سخت بود و در آن لحظه سختی های کار پرستاران که این روزها بسیار زحمت می کشند را درک کردیم.

رنگ‌آمیز که با افراد کرونا مثبت گفت وگو کرده و مشکلات بیماری آنها را به چشمان خود دیده اضافه می‌کند: در بیمارستان شریعتی تمامی کارکنان پرانرژی مشغول به کار بودند.پرستارانی که لباس مخصوص شان به دلیل استفاده زیاد  پاره شده بود  اما همچنان پر انرژی به کار مداوا مشغول بودند. بیماران نیز چشم امیدشان به دستان همین پرستارانی بود که از جان خود مایه می‌گذاشتند

این خبرنگار که تا کنون گزارش های زیادی درباره کمبود ماسک و مواد ضدعفونی کننده تهیه کرده است بیان می کند: مهم‌ترین کار رسانه ایجاد هم افزایی است و چرا که رسانه باید در  شرایط حساس  امید را در بین مردم زنده کند. باید همه رسانه ها دست به کار شوند تا فشار روانی این بحران را کاهش دهند، روزهای اول در بین مردم فضای ناامیدی وجود داشت اما با همکاری سایر همکاران توانستیم کمپین مبارزه با کرونا تشکیل دهیم و از همه مسئولان مربوطه خواستیم تا با خبرنگاران برای انتشار خبر همکاری کنند.

مهم‌ترین کمک ، روحیه دادن به مردم است

وحید بیات  یکی دیگر از اعضای این تیم است. عکاس خبرنگاری که ۸ سال سابقه  کار عکاسی در رسانه های مشهد دارد .وقتی از او درباره ترس از انجام این گزارش  می پرسم باخنده پاسخ می دهد: ما مثل پرستاران لباس پوشیدیم و به داخل بیمارستان رفتیم ، اگر قرار باشد که ما بترسیم پس پرستارانی که هر روز خطر کرونا ازبیخ گوش‌شان رد می شود چه باید بگویند. در حد توانم بهداشت را رعایت می‌کنم امیدوارم  مشکلی پیش نیاید.

این خبرنگار که از برخی بیماران کرونایی عکاسی های کرده، اضافه می کند: برخی بیماران از نبود تجهیزات ایمنی  و کیت های آزمایشگاهی گله مند بودند و من به عنوان یک عکاس خبری تمام سعی ام را کردم تا در عکس هایم احساس درد ، غم و یا ترس و  امید  بیمارانی که در این بیمارستان به دلیل ابتلا به کرونا بستری بودند به مخاطبان منتقل کنم.  

بیات که عقیده دارد یکی از وظایف خبرنگار اطلاع رسانی درست است تا در چنین وضعیتی از فشار روانی جامعه کاسته شود می افزاید: در روزهای گذشته حتی به سایر مکان های پر رفت وآمد شهر از جمله قطارشهری ، داروخانه‌ها و راه آهن رفتم تا از ضدعفونی شدن این مکان‌ها عکس خبری تهیه کنم تا به مردم اطمینان خاطر دهیم که به‌رغم شیوع کرونا اتفاقات مثبت نیز در حال رخ دادن است.زیرا معتقدم بهترین عیدی امسال ایجاد نشاط در جامعه است.

گزارش: نگار طاهونچی 

وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی کروناویروس کرونا در مشهد بیمارستان شریعتی مشهد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر