کد خبر: 885845 A

حریرچی در سفر به قم:

قائم مقام وزیر بهداشت با بیان این که شاهد کاهش ورودی بیماران کرونایی در بیمارستان های قم بودم، گفت: شلوغی خیابان های قم که امروز شاهدش بودم باعث ایجاد نگرانی در خصوص اوج دوباره کرونا در این شهر است.

به گزارش خبرنگار ایلنا در قم، دکتر ایرج حریرچی، پیش از ظهر امروز که به منظور بازدید از بیمارستان های ویژه بیماران کرونایی در قم به این شهر سفر کرده بود، در حاشیه بازدید از بیمارستان فرقانی قم در جمع خبرنگاران اظهار داشت: خوشبختانه با اقداماتی که در قم شده و با همکاری که مردم انجام دادند، کاهش نسبتا اندکی در ورودی بیمارستان ها داشتیم اما همین‌جا یک هشدار بسیار جدی عرض کنم و آن این که با این شلوغی که ما امروز در خیابان های قم دیدیم، ممکن است دوباره شاهد باشیم که بیماری کرونا در قم اوج بگیرد.

قائم مقام وزیر بهداشت افزود: به یقین عرض می کنم که رفتار بیماری کرونا یعنی شکست کرونا و جلوگیری از شیوع آن یا خدای ناکرده دوباره اوج گرفتن آن، بستگی تام دارد به همکاری مردم؛ از این رو چه در این شهر و چه در شهرهای دیگر باید شاهد همکاری مردم با مسئولان برای شکست کرونا باشیم.

وی با بیان این که برای جلوگیری از گسترش کرونا ویروس، دو اقدام اصلی موجود است، گفت: اولین مورد، جداسازی بیماران و افراد مشکوک و به حداقل رساندن تماس‌های اجتماعی آنان است و دومین مورد هم، پی بردن مردم به این مهم که حضور غیر ضروری در اجتماعات و مسافرت ها، همگی مضر هستند.

دکتر حریرچی گفت: خواهشم از هموطنان عزیز این است که اگر علائم سرفه، تب و تنگی تنفس دارند و به مراکز درمانی مراجعه می کنند، چه درمان را پزشکان ما صلاح بدانند و شروع کنند و چه درمان محافظه کارانه و در منزل انجام دهند، حتما خودشان را ایزوله کنند تا خانواده های شان را مبتلا نکنند؛ و هم این که بیرون رفتن شان به حداقل برسد و همینطور افراد عادی هم که هیچ علائمی ندارند، تماس های بیرونی شان را به حداقل برسانند.

وی خاطرنشان کرد: بنده می خواهم در اینجا دو تشکر از دو قشر داشته باشم؛ یکی از کادر بهداشت و درمان، پزشکان و پرستارانی که اینجا هستند و متأسفانه تعداد قابل توجهی از ایشان هم مبتلا به کرونا شدند؛ من حتی شنیدم مدیر و رئیس بیمارستان فرقانی قم،  25 روز است که به صورت شبانه روزی اینجا هستند و حتی از بیمارستان خارج نشدند.

قائم مقام وزیر بهداشت اضافه کرد: تشکر دیگری که بدهکار هستم و باید عنوان کنم این است که الان در همین بیمارستان فرقانی قم، فقط ۱۵۰ روحانی درحال خدمت هستند؛ چه در کارهای همراهی مریض و چه حتی نظافت بیمارستان را، بدون هیچ چشم داشتی کارها را انجام می دهند؛ این روحانیون صبح می آیند و این لباس ها را می پوشند و گاهی هم لباس ها کمبود است و با لباس معمولی، مثل یک نیروی خدماتی دارند برای ما کار می کنند؛ که دستبوس این ها هستیم.

وی افزود: روحانیون ۴۰ ساله، ۵۰ ساله و ... هستند که دارند مثل یک کارگر برای خدمت به مردم شهرشان  کار و خدمت رسانی می کنند و بنده تشکر می کنم از آن ها و دست شان را می بوسم.

دکتر حریرچی تأکید کرد: اگر مردم مسائل بهداشتی و هشدارهای مسئولان در مواجهه با ویروس کرونا را رعایت کنند، ما کاهش بیماری را خواهیم داشت و اگر هم عمل نکنند، دوباره در همین شهر و شهرهای دیگر ممکن است بیماری اوج بگیرد.

قائم مقام وزیر بهداشت در پاسخ به این سؤال که بحث کمبود ماسک و دیگر تجهیزات حفاظتی در مقابل ویروس کرونا را چگونه ارزیابی می کنید؟ گفت: شرمنده هستیم و البته این موضوع در تمام کشورهای دنیا پیش آمده است؛ فراموش نکنیم که مصرف ماسک تقریبا حدود 20 برابر شده و البته ضروری هم هست و از همین روست که ما خط تولید بسیاری از کارخانه ها را عوض کردیم و وارداتی هم از خارج انجام دادیم.

وی افزود: در کل بخاطر کمبودهای موجود عذرخواهی می کنیم و اگر جایی کمبود هست اما حداکثر تلاش مان را می کنیم که این تجهیزات را برسانیم تا حداقل پرسنلی که مجاهدانه و فداکارانه در بیمارستان ها کار می کنند، در معرض کمترین آسیب باشند.

استان قم دانشگاه علوم پزشکی قم ایرج حریرچی کروناویروس کرونا در ایران کرونا در قم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر