کد خبر: 883098 A

بینایی خبر داد:

کارشناس ارزیابی خسارت صندوق بیمه بانک کشاورزی گناباد گفت: بیش از 150راس دام سنگین براثر تب برفکی در گناباد تلف شدند.

به گزارش خبرنگار ایلنا از گناباد، علی بینایی در این خصوص گفت: برای دامداران ما دو نوع بیمه داریم؛ یکی بیمه پایه و دیگری تکمیلی است که بیمه پایه اجباری و بیمه تکمیلی به خواست دامدار است.

وی ادامه داد: از اول مهر ماه 98 و پس از اینکه مصوب شد تا هویت بخشی دام سبک و سنگین در کل کشور انجام شود طی توافق بعمل آمده بین جهاد کشاورزی و صندوق بیمه اینکار به صندوق بیمه محول شد و همزمان با هویت دار کردن دام‌ها بیمه هم به صورت اجباری در گناباد به تبعیت از کل کشور اجرا شد که هویت‌دارکردن دام‌ها جهت جلوگیری از قاچاق دام‌ها و انتشار بیماری ها انجام می شود و بیمه هم باعث حمایت از تولید می شود.

کارشناس ارزیابی صندوق بیمه بانک کشاورزی گناباد گفت: در حال حاضر تب برفکی در گناباد بیداد میکند و تا بحال بیش از 150 راس دام سنگین و بیش از 7 راس دام سبک تلفات داشته است.

وی تصریح کرد:بیشترین خسارت را ما در بخش دام سنگین داریم و در بخش دام سبک بزهای سانن به دلیل تولید زیاد و کم شدن مقاومت بدنشان دچار تب برفکی شده اند.

وی ضمن تاکید بر بیمه کردن دام از طرف دامداران گفت: برای دام های سنگین بسته به میزان سن آنها از سی هزار تومان به پایین مبالغی جهت بیمه اخذ می‌شود و پس از خسارت به دام برای هر راس 9 میلیون و صد و هشت هزار تومان و برای هر راس دام سبک حدود 4 هزار تومان برای بیمه از دامدار اخذ می شود .

وی افزود: در صورت خسارت به دام برای هر راس در یک میلیون تومان زیر ده روز به دامدار پرداخت می شود و با این حمایت تا حدود زیادی از زمین خوردن دامداران و هدر رفتن تلاششان جلوگیری می شود و حتی امسال شاهد تلف شدن 70 راس گاو در یک دامداری بر اثر تب برفکی بوده ایم .

بینایی گفت: ارزیاب بیمه جز مشاغلی است که شاید کمتر افرادی آن را بشناسند و نه ساعت کار و نه زمان آن مشخص است و ما هر زمان و هر روز برای دام حادثه ای پیش آید جهت ارزیابی حاضر شده و مراتب را در جهت حمایت دامداران انجام می‌دهیم.

کارشناس ارزیابی خسارت صندوق بیمه بانک کشاورزی گناباد در پایان گفت: بیمه کشاورزی شامل تمام مجتمع های صنعتی و سنتی یا کوچک روستایی بوده و بهتر است دامداران با وجود شرایط کنونی و افزایش بیماریهای دامی ازجمله تب برفکی و پی پی آر که این روزها باعث خسارت‌های زیادی در شهرستان گناباد شده است دام های خود اعم از سبک یا سنگین و حتی تعداد محدود را بیمه کنند ‌.

جهاد کشاورزی زمین ساعت کار کشاورزی دام
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر