کد خبر: 874959 A

انتشار ویروس کرونا در دو استان‌ دیگر کشور ؛

در حالی که تا هفته گذشته مسئولان وزارت بهداشت مدام در حال تکذیب ویروس کرونا در ایران بودند و از کنترل جدی آن در کشور خبر می دادند امروز شنبه دوم اسفندماه، این وزارتخانه از ابتلای 13 مورد جدید به کرونا ویروس خبر می‌دهد.

به گزارش ایلنا کیانوش جهانپور رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت از بررسی‌های انجام شده بین افراد مشکوک، گفت و افزود : تا کنون ابتلای تعدادی از افراد از نظر ابتلا به ویروس کووید19 بر اساس شواهد آزمایشگاهی، قطعی گزارش شده و بر اساس آخرین نتایج آزمایش های انجام شده، ابتلای 13 مورد جدید تا امروز قطعی به نظر می رسد.

کیانوش جهانپور،افزود : با توجه به همزمانی شیوع آنفلوآنزای فصلی و نگرانی‌های ایجاد شده در بین مردم در مورد کرونا ویروس ظرف روزهای گذشته، هزاران نفر به کلینیک ها و مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه کردند که بیش از 735 مورد، با علائم شبه آنفلوآنزا تحت نظر قرار گرفته و بستری شدند.

کرونا به رشت و تهران هم رسید

چهانپور همچنین  افزود: نکته قابل توجه این است که از این 13 مورد، اغلب موارد یا از ساکنان شهر قم هستند و یا در شرح حال، سابقه سفر به شهر قم ظرف روزها و هفته‌های اخیر داشته اند. از میان 13 مورد شناسایی شده جدید از کووید 19، 7 مورد مربوط به شهر قم، 4 مورد از بیماران بستری در شهر تهران و 2 مورد نیز در استان گیلان هستند.

اعلام آمار مبتلایان به این ویروس  از سوی وزارت بهداشت در حالی است که براساس منابع خبری ایلنا در  شهرهای رشت ،بابل ،تهران و اراک و چند شهر دیگر ،تعداد مراجعان به مراکز درمانی بیش از اینها بوده است به طوری که برخی شهروندان  از بستری شدن بستگانشان و مثبت بودن آزمایشات اولیه آنان خبر می دهند .

از سوی دیگر هنوز پس از گذشت سه روز از اعلام رسمی وزارت بهداشت درباره انتشار ویروس کرونا مردم هنوز نمی‌دانند که در صورت مشکوک بودن به این ویروس به کدام یک از مراکز درمانی شهر و یا استان خود باید مراجعه کنند.

کیت تشخیص ویروس کرونا  در گیلان نیست

یک  پزشک  اهل گیلان در این باره به ایلنا گفت: در بیمارستان رازی رشت بیماران زیادی با مشکلات تنفسی و علایم  بستری هستند اما واقعیت این است که تا کنون هیچ تشخیص کرونایی داده نشده زیرا عملا کیت تشخیص این بیماری در گیلان نیست و باید آزمایشات به انستیتو پاستور تهران ارسال شود.

وی که نخواست نامش فاش شود شست وشوی مدام دست‌ها و استفاده از ماسک را توصیه کرد.

شدت بیماری‌زایی این ویروس لزوما از آنفلوآنزای H1N1 بیشتر نیست

رئیس کمیته اطلاع رسانی قرارگاه مقابله با کروناویروس وزارت بهداشت همچنین خاطرنشان کرد: دو نفر از موارد شناسایی شده جدید نیز متاسفانه جان خود را از دست داده‌اند. همچنین دو مورد مشکوک ابتلا به کووید 19، در شهر بابل تحت مراقبت قرار گرفته که ظاهرا سابقه مراجعت از قم داشته‌اند اما هنوز نتایج آزمایشات انجام شده از این افراد تا این لحظه گزارش نشده است.

جهانپور ادامه داد: در شهر اراک روز گذشته آزمایش یکی از موارد مشکوک نشان دهنده ابتلا به کووید19 بود که در گزارش روز گذشته اعلام شد، 8 مورد مشکوک دیگر در اراک بر اساس نتایج نهایی آزمایشگاهی، مبتلا به کووید19 نیستند. حال عمومی فرد مبتلا به کووید 19 در اراک که از همکاران پزشک ما است نسبت به روز گذشته بهتر گزارش شده است.

وی یادآور شد: بنظر می رسد همانند الگوی مشاهده شده در بیماری آنفلوآنزای H1N1، موارد شدید و منجر به فوت در کووید19 ، بیشتر در گروه های مسن و یا دارای بیماری های زمینه ای و یا نقص سیستم ایمنی مشاهده می شود و شدت بیماری زایی این ویروس لزوما از آنفلوآنزای H1N1 بیشتر نخواهد بود.

رعایت نکات بهداشت فردی و شست‌ و شوی مداوم دست‌ها با آب و صابون مایع، ضد عفونی کردن سطوح تماس، رعایت بهداشت تنفس، پرهیز در استفاده از وسایل مشترک و ضدعفونی کردن آنها قبل از استفاده، پرهیز از استفاده از دخانیات با ادوات مشترک از جمله قلیان در این مورد کمک شایانی به پیشگیری، کاهش شیوع و قطع زنجیره انتقال کرونا ویروس جدید خواهد کرد.

 

وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی کروناویروس ویروس کرونا ۲۰۱۹ ویروس کرونا در قم ویروس کرونا در اراک
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر