کد خبر: 872083 A

استاندار آذربایجان شرقی:

استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه تقاضا داریم که این استان به عنوان استان معین توسعه روابط اوراسیا تعیین شود، گفت: آذربایجان شرقی، ۲۷۰ کیلومتر با جمهوری آذربایجان و جمهوری خودمختار نخجوان مرز مشترک داشته و رابطه نزدیکی با کشور ترکیه دارد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمد رضا پورمحمدی  در جلسه شورای اداری استان که با حضور رئیس دفتر رئیس‌جمهور برگزار شد، اظهار کرد: ایران پنجمین کشور دارای منابع نفتی بوده و از نظر منابع گازی هم رتبه اول را دارد و علاوه بر مزیت‌های گردشگری، قرار گیری این کشور در کریدور ترانزیتی مزیت دیگری برای این کشور به شمار می‌آید.

وی با اشاره به افتتاح و بهره‌برداری از برخی پروژه‌ها طی دو سفر رئیس جمهوری به آذربایجان شرقی، اضافه کرد: آقای رییس جمهور دو بار در عرض سال جاری به استان ما سفر کرده و هر بار معادل اعتبار پروژه‌های افتتاح شده، پروژه‌ جدید کلنگ زنی شده است.

وی با بیان این‌که پروژه راه آهن میانه-بستان آباد، مدت زیادی طلسم شده بود، اظهار کرد: بالاخره این پروژه به بستان‌آباد رسید و تقاضا داریم تا کمک‌های لازم برای تکمیل این پروژه و اتصال آن به خطوط بین‌المللی انجام شود.

پورمحمدی با اشاره به مشکل اشتغال در آذربایجان شرقی، اظهار کرد: یکی از مشکلات استان ما سختی معیشت و بیکاری است. متاسفانه آذربایجان شرقی جزو مهاجر فرست‌ترین استان‌ها بوده و هر چند نرخ بیکاری در این استان از نرخ کشوری پایین‌تر است، اما این به معنی خوبی وضعیت نیست.

وی از تدوین اهداف بلند مدت، میان مدت و کوتاه مدت به منظور رونق اشتغال خبر داد و گفت: ایجاد شهرک تخصصی مس و صنایع پایین دستی آن منجر به ایجاد اشتغال برای ۵۰ هزار نفر خواهد شد.

وی با بیان این‌که آذربایجان شرقی ۳۰ میلیون جفت کفش تولید می‌کند، ادامه داد: به همت بخش خصوصی شهرک تخصصی کیف و کفش در ۳۵ هکتار ایجاد می‌شود، تقاضا می‌کنیم تسهیلات بانکی از محل اشتغال پایدار در این خصوص تعلق گیرد.

پورمحمدی، وجود ۵۲ ناحیه و شهرک صنعتی و منطقه آزاد را از دیگر مزیت‌های استان عنوان کرد و افزود: ۱۸ کشور خارجی در استان ما سرمایه گذاری کرده‌اند.

وی در ادامه در پاسخ به گلایه برخی تولیدکنندگان و صنعتگران از بانک‌های استان، اظهار کرد: بانک‌های ما با وجود برخی گلایه‌های بخش خصوصی، خوب عمل کرده‌اند و کاستی‌ها به قوانین باز می‌گردد.

استاندار آذربایجان شرقی، در بخش دیگری از سخنانش، بیان کرد: امسال شرایط اقتصادی سخت بود و علاوه بر آن ما مشکلاتی ناشی از قهر طبیعت و بلایای طبیعی مثل سیل، زلزله، آتش سوزی در بازار تبریز و جنگل‌های ارسباران و اعتراضات خیابانی را داشتیم، اما آذربایجان شرقی با کم‌ترین مشکلات جانبی از این مسایل عبور کرد.

 

 

 

آذربایجان شرقی استان کشور ایران ترکیه کفش
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر