کد خبر: 860536 A

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زنجان:

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زنجان گفت: مصرف نمک در استان زنجان نسبت به میانگین کشوری بالاتر است و میزان ابتلا به سرطان معده در این استان ۲ درصد بالاتر از کشور است.

به گزارش خبرنگارایلنا از زنجان، محمد رضا صائنیی با اشاره به هفته پویش ملی سرطان در کشور گفت: از اول تا هفتم بهمن ماه به این عنوان نامگذاری شده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان، هدف از این پویش را افزایش آگاهی مردم نسبت به سرطان خواند و گفت: سرطان قابل پیش بینی و قابل درمان با خود مراقبتی و امید است و شعار این پویش ملی همین است.

وی افزود: بحث امید داشتن و امید وار بودن خیلی مهم است و در مرحله اول انسان باید از درون خود امید داشته باشد و خودش به خودش کمک کند و اطرافیان و اطبا نیز می توانند در این امید آفرینی نقش داشته باشند.

 این مقام مسئول با اشاره به اینکه تغذیه و سبک زندگی در ایجاد سرطان و پیشگیری و درمان آن بسیار مهم است، اظهار کرد: افزایش مصرف فست فودها، غذاهای پر چرب، نمک و قند زیاد، مصرف دخانیات و کم تحرکی از عواملی است که احتمال ابتلا به سرطان را افزایش می دهد.

صائینی تاکید کرد: توصیه همه متخصصین بر مصرف متعادل مواد غذایی و دوری از پرخوری است و طبق هرم غذایی ما باید از مواد غذایی مثل غلات و سبزیجات استفاده بیشتر واز روغن ها و چربی ها و قند ها کمتر استفاده کنیم وتوصیه ما این است که میانگین ۵ وعده هر روز از میوه وسبزیجات استفاده شود و روزی نیم ساعت پیاده روی که در آن ضربان قلب تا ۱۵ درجه بالا رود پیشنهاد ما به مردم است.

این مقام مسئول اضافه کرد: مصرف نمک در استان زنجان نسبت به نرم کشوری بالاتر است و میزان ابتلا به سرطان معده در این استان ۲ درصد بالاتر از کشور است.

صائینی اضافه کرد: در بین زنان به ترتیب سرطان های پستان، روده بزرگ، پوست،معده، تیروئید و در مردان به ترتیب سرطان های معده، پروستات، پوست، مثانه و ریه رتبه اول تا پنجم را دارند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان/محمد رضا صائینی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر