کد خبر: 860484 A

در گفت و گو با ایلنا مطرح شد:

معاون فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان فارس با بیان اینکه زمانی که مبلغ وام ازدواج به 50 میلیون تومان برای هر یک از زوجین افزایش می‌یابد، ممکن است در خانواده‌های دچار فقر مالی همراه با آسیب‌های اجتماعی، پدیده کودک همسری و ازدواج اجباری نیز افزایش یابد.

علی رضایی در گفت‌وگو با ایلنا گفت: افزایش حمایت از جوانان برای تسهیل در ازدواج و تشکیل زندگی، فی‌نفسه امری پسندیده و خوب است، اما مسئله آنجاست که بر اساس گزارش‌های میدانی، با افزایش این تسهیلات ممکن است اتفاقاتی نیز رخ دهد که اگر مدیریت نشود، این حمایت‌ها به یک آسیب تبدیل می‌شود.

رضایی در ادامه افزود: از سوی دیگر هنگامی که مبلغ وام ازدواج به 100 میلیون تومان افزایش می‌یابد، شرایط بازپرداخت اقساط این وام تغییر نمی‌کند؛ زوج جوان باید پس از اخذ این وام، به طور متوسط هر ماه بیش از 2 میلیون تومان برای قسط وام ازدواج پرداخت کنند؛ حال آنکه درآمد ماهیانه زوجین جوان کفاف این میزان از اقساط ماهانه را نمی‌دهد.

رضایی سپس با بیان اینکه افزایش میزان وام ازدواج به 100 میلیون تومان به دست‌کم 4 ضامن معتبر نیاز دارد، بیان کرد: از این رو فراهم کردن شرایط اخذ وام برای زوجین نیز سخت‌تر می‌شود.

دولت به جای وام 100 میلیونی، هزینه رهن مسکن زوجین را تقبل کند

معاون فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان فارس در ادامه با بیان اینکه دولت و مجلس می‌توانند به جای پرداخت وام ازدواج 100 میلیونی به گونه‌ای دیگر از تشکیل زندگی زوجین جوان حمایت کنند، تصریح کرد: به عنوان مثال می‌توان مبلغ وام را همان میزان 10 تا 20 میلیون تومان در نظر گرفت و در کنار آن مبلغی مانند 200 میلیون تومان را به عنوان رهن 3 تا 5 ساله مسکن در اختیار زوجین قرار داد و پس از پایان 3 تا 5 سال، همه آن مبلغ دوباره به بانک بازگردد.

رضایی با تأکید بر اینکه امروز نخستین اولویت هر زوج جوان، تهیه مسکن است، خاطر نشان کرد: در این مکانیزم، زوجین در ابتدای ازدواج از بازپرداخت اقساط وام و همچنین اجاره خانه معاف خواهند بود و از سوی دیگر دولت نیز می‌تواند مهم‌ترین نیاز برای تشکیل خانواده را به صورت حمایتی برای آنها فراهم کند و پس از 5 سال نیز همه آن مبلغ را باز پس بگیرد.

رضایی با بیان اینکه لازمه اجرای چنین مکانیزم حمایتی از زوجین جوان، راه‌اندازی یک سازوکار ساده خواهد بود، گفت: در این صورت مطمئناً زوجین جوان نیز زندگی مشترک را با خاطری آسوده‌تر و شرایطی مناسب‌تر آغاز خواهند کرد و در سال‌های نخست ازدواج فرصت و امکان بسیار بیشتری برای پس‌انداز خواهند داشت.

ازدواج خانواده دولت فقر مسکن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر