کد خبر: 860459 A

استاندار فارس در مراسم روز ملی صادرات:

استاندار فارس گفت: باوجود همه تاکیداتی که در ارتباط با تولید و صادرات شده است به نظر می‌رسد نوعی عدم هماهنگی بین دیپلماسی های عملی و عمومی و دیپلماسی رسمی ما وجود دارد.

به گزارش ایلنا، عنایت الله رحیمی در آیین روز ملی صادرات و تقدیر از صادرکنندگان نمونه فارس با بیان اینکه صادرات به معنای خروج کالا از مرزها است، تاکید کرد: بی تردید دیپلماسی کشور و نحوه روابط بین‌المللی بر امر صادرات اثر گذار خواهد بود.

رحیمی ادامه داد: نمی‌شود دیپلماسی رسمی ما به گونه ای باشد که کشورهای مقصد، ارتباط مناسبی با ما نداشته باشند اما پذیرای کالا و صادرات ما باشند.

استاندار فارس تاکید کرد:  اگر قرار باشد دیپلماسی عملی ما با دیپلماسی رسمی  مطابق باشد باید مراکز تصمیم گیری بر اساس چارچوب رسمی عمل کنند ‌و در چنین شیوه ای پسندیده نیست هر فردی از هر جایگاه و تریبونی درباره سیاست‌های کلان بین المللی سخن بگوید.

وی بیان کرد: در مسیر تحقق توسعه همه جانبه باید الزامات ورود به اقتصاد جهانی را مد نظر قرار داده و ساختارهای کشور با این اصول همخوانی داشته باشد.

رحیمی تصریح کرد: اگر نتوانیم مقبولیتی در دیپلماسی رسمی کسب کنیم، نمی‌توان امیدوار به این بود که صادر کننده خوبی در دنیا باشیم و بازار صادرات را حفظ کنیم.

رحیمی با بیان اینکه رشته آکادمیک داوطلبان به تنهایی ملاک نیست، اضافه کرد: باید به کسانی که عوامل موثر بر توسعه صادرات و حفظ آن را می‌شناسند، اعتماد کنیم.

جمال-رازقی-300x217

در سال های گذشته هیچ اشتغال پایداری ایجاد نشده است

رئیس اتاق بازرگانی فارس با بیان اینکه خط فقر در کشور نشان دهنده این است که در صحنه اقتصاد به خوبی عمل نکرده‌ایم و تا به امروز مسیر را غلط رفته‌ایم، گفت: ترجیح می‌دهیم یک کشتی نفت را به بابک زنجانی و امثال‌ او بدهیم اما ریالی صرف توسعه زیرساخت‌های اقتصادی و زیربناهای کشور نکنیم.

جمال رازقی بیان کرد: ایران در دو مقطع تاریخی بالاترین رشد اقتصادی را داشته است، یکی بین سال‌های ٤٢ تا ٤٩ و دیگری در دولت اصلاحات که نفت بشکه‌ای ٦ و ٧ و ٨ دلار بود.

رئیس اتاق بازرگانی فارس تصریح کرد: اینکه عنوان می‌شود تحریم نفت باعث شده تا رشد اقتصادی کشور  منفی شود، جای تامل دارد و داستان جای دیگری است و آن را در حکمرانی بد در اقتصاد کشور باید جست‌وجو کرد.

رازقی عنوان کرد: چندسال است که در بودجه کشور مبالغی برای اشتغال کشور در نظر گرفته می‌شود اما هیچ اشتغال پایداری ایجاد نشده است؛ پول را دست آدم بیکار داده‌ایم و او را تبدیل به آدم بیکار بدهکار کرده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه در دولت قبل و در موضوع هدفمندی یارانه‌ها، از آنجایی نقش ما مشورتی است از ما در رابطه با انجام این اقدام سؤال کردند، گفت: در آن زمان اعلام کردیم که اگر این کار برای تولید انجام شود کار درستی است و کل اقتصاد کشور را دچار تحول می‌کند.

رازقی گفت: اینکه مشورت‌های بخش خصوصی در سطح ملی موجب شده باشد که مسیر اقتصاد کشور به سمتی برود که اشتغال پایدار بشود نتیجه تولید و صادرات پایدار، تاکنون رخ نداده و هنوز هم دنبال این هستیم که مسیری ایجاد کنیم تا نفت را صادر کنیم و عده‌ای رانت خور حیف و میل کنند.

رئیس اتاق بازرگانی فارس تصریح کرد: پس از صد و اندی سال که مردم ما سال برای آزادی و استقلال کشور، هزاران شهید تقدیم کرده‌اند، به درجه‌ای رسیده‌اند که  ۶۰ میلیون از جمعیت فقیر شده و ماهانه پول به حساب آنها واریز می‌شود.

این فعال اقتصادی خاطر نشان کرد: اتاق بازرگانی در راستای تحقق وظیفه ذاتی خود بدون در نظر گرفتن خط و خطوط سیاسی، مشورت‌های اقتصادی خود را همچنان ارائه داده و خواهد داد و از نمایندگان مجلس می‌خواهیم که به مشورت‌های اتاق توجه کند.

 

اشتغال ایران فقیر مد صادر کننده
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر