کد خبر: 860337 A

با جریان آب در قلب اصفهان؛

با جاری شدن آب در قلب اصفهان بار دیگر شادی و شعف به نصف جهان بازگشت و زاینده رود مرهمی شد برای درد و اندوه شهروندان اصفهانی.

به گزارش ایلنا از اصفهان، شب گذشته استاندار اصفهان از افزایش خروجی سد زاینده‌رود برای تامین بخشی از حقابه محیط زیست و بازگشایی جریان این رودخانه خبر داد. عباس رضایی آب تخصیص‌یافته برای تامین بخشی از حقابه زیست محیط را ۲۰ میلیون مترمکعب اعلام کرد.

بر اساس این تصمیم، از امروز آب در بستر زاینده رود جاری شد و به تالاب بین‌المللی گاوخونی هم خواهد رسید.

بسیاری از شهروندان با وجود سردی هوا، امروز به استقبال زاینده رود رفتند و از دیدن جریان آب لذت بردند. پرندگان مهاجر که با وجود قطعی آب از بستر بی جان زاینده رود نرفته بودند، دلیل محکم تری برای ماندن پیدا کردند تا بازهم بمانند و به زیبایی های شهر اصفهان بیافزایند.

با توجه به جلسه استاندار اصفهان با رضا اردکانیان وزیر نیرو برای تامین حقابه محیط زیست مشخص شد که آب اختصاص یافته کنونی جدای از رهاسازی آب در روزهای آینده و قبل از عید نوروز و به‌منظور دوره دوم آبیاری برای کشاورزان استان است. رهاسازی نوبت دوم آبیاری برای کشاورزان شرق اصفهان نیز مبتنی بر حقابه آنان طبق مصوبات انجام می‌شود.

شهروندان اصفهانی امیدوارند همچون امسال، نوروز 99 را با سرزندگی و جاری بودن زاینده رود جشن بگیرند. اتفاقی که میزان بارش ها در آن نقش بسزایی دارد.

سد زاینده‌رود به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین سدهای مرکز کشور و تامین‌کننده آب آشامیدنی، محیط زیست، کشاورزی و صنعت در منطقه مرکزی ایران، در سال ۱۳۴۹ با ظرفیت ۱.۴ میلیارد مترمکعب بهره‌برداری شد.

اصفهان تالاب زیبایی عید نوروز قلب
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر