کد خبر: 858450 A

طی هفته جاری؛

سرپرست مدیریت بحران استانداری البرز از کاهش دما و یخبندان فراگیر در سطح استان خبر داد.

به گزارش ایلنا، محمدرضا فلاح نژاد اظهار داشت: بر اساس گزارش اداره کل هواشناسی استان و تحلیل الگوی های پیش یابی حاکی از کاهش دما در روزهای آینده و گذر امواج ضعیف از منطقه از روز شنبه 21  الی روز چهارشنبه  25 دی ماه در استان البرز است.

وی افزود: بر این اساس افزایش ابر و نفوذ و تقویت پرفشار سرد سطح زمین یخبندان فراگیر، لغزندگی سطح جاده ها و مه آلودگی به ویژه در ارتفاعات و جاده های کوهستانی مورد انتظار است.

این مسئول خاطر نشان کرد: با توجه به اثر قابل ملاحظه دما، آبگرفتگی معابر عمومی و سیلابی شدن رودخانه ها و مسیل ها، تقلیل دید، لغزندگی جاده ها، احتمال سقوط بهمن، کاهش دید در جاده های کوهستانی، ریزش سنگ و رانش کوه، حفظ آمادگی مسئولان ذیربط در راستای اتخاذ تدابیر و تمهیدات لازم مورد تاکید است.

فلاح نژاد یادآور شد: حضور فرمانداران در شهرستان و حفظ آمادگی اعضاء ستاد مدیریت بحران شهرستانها به منظور مقابله با جاری شدن سیل در رودخانه ها و مسیلهای فصلی، رعد و برق، وزش باد شدید، ریزش سنگ، رانش کوه، لغزندگی و کاهش دید در جاده های کوهستانی و یا هرگونه حادثه احتمالی؛ ضرورت دارد.

وی تصریح کرد: ایجاد هماهنگی فی ما بین نیروی انتظامی، دستگاههای امدادی، ایمنی، خدماتی و نیروهای مردمی؛ انجام اقدامات بازدارنده و بلادرنگ از جمله صدور پیش آگاهی از طریق رسانه های محلی (استانی و شهرستانی) و مسئولین محلی برای ساکنین مناطق تحت تاثیر شهری و روستایی بالاخص کشاورزان، دامداران، عشایر و حاشیه نشینان رودخانه ها لازم است.

این مدیر با تاکید بر عدم تردد از محلهای پر خطر، اسکان، چادر زدن و توقف در بستر و حریم رودخانه ها، مکانهای مرتفع و تپه ها، زیر درختان، سیم برق هوایی، لوله ها، فنس های فلزی و پهنه های آبی، پرهیز از صعود به ارتفاعات، گفت: اقدامات لازم برای حفظ محصولات کشاورزی، کنترل دما و رطوبت و تهویه در گلخانه ها، مرغداریها و دامداریها و همچنین خوداری از چرای دام در مراتع و دامنه کوهها و خودداری از تردد و سفرهای غیر ضروری به ویژه در جاده های کوهستانی و دامنه های پرشیب ضرورت دارد.

فلاح نژاد ادامه داد: به دلیل احتمال ریزش سنگ و بهمن و بهمراه داشتن تجهیزات لازم و ضروری سفر از جمله زنجیر چرخ، لوازم گرمایشی، البسه، پتو، کمک های اولیه، برف پاک کن، وسایل ارتباطی و ... مورد نیاز است.

وی تاکید کرد: مکانهای امن برای اسکان موقت (تا رفع شرایط اضطراری)؛ حفظ آمادگی مراکز درمانی و پایگاههای امدادی؛ حفظ آمادگی شرکت های خدماتی (آب و فاضلاب شهری و روستایی، برق، گاز، تلفن همراه و ثابت،آب منطقه، پیش بینی شود.

 

مدیریت بحران استان البرز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر