کد خبر: 857891 A

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان :

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان اعلام کرد در پی گزارش های مردمی مبنی بر ساخت و سازهای غیرمجاز در بندرمقام از توابع شهرستان بندرلنگه و تهدید زیستگاه گونه حفاظت شده و در معرض انقراض لاک پشت پوزه عقابی ، پس از احراز وقوع جرم به منظور حفظ این ذخایر ملی و صیانت از محیط زیست ، دستور تخریب مستحدثات غیرقانونی صادر شد.

به گزارش ایلنا از هرمزگان،علی صالحی  اظهار کرد: پس از وصول گزارش‌های مردمی مبنی بر  ساخت و ساز غیر مجاز در ساحل بکر و حفاظت شده بندر مقام از توابع شهرستان بندرلنگه در 400 کیلومتری بندرعباس  با ورود دستگاه قضایی استان به منظور حفظ حقوق بیت المال و صیانت از محیط زیست و اراضی ملی،تمام مستحدثات غیرقانونی و خارج از حریم مجاز در این منطقه تخریب و قلع و قمع شدند.

وی تصریح کرد:  بلافاصله باحضور دادستان مرکز استان هرمزگان در محل ، مشخص شد،مجری طرح پرورش لارو میگو در ساحل بندرمقام ساخت و سازهایی را خارج از حریم طرح واگذاری انجام داده است و با بررسی جوانب امر، ارتکاب تخلفاتی چون؛ تجاوز به حریم دریا در دو نقطه و تجاوز به حریم کوه و صخره‌های ساحل مُکسر در یک نقطه محرز شد.

صالحی افزود : همچنین با مشاهده آثار زیستگاه و محل تخم گذاری گونه حفاظت شده و در حال انقراض لاک پشت پوزه عقابی در محل و استماع گزارش اداره حفاظت از محیط زیست و بررسی مستندات و مدارک ثبتی، مشخص شد که تعداد قابل توجهی از تأسیسات ساختمانی در اراضی ملی و خارج از حریم طرح واگذاری احداث شده اند.

وی اضافه کرد: با دستور دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان بندرلنگه هم اکنون اجرای طرح پرورش میگو در این منطقه متوقف شده است و  موضوع تخلفات انجام شده توسط مرجع قضایی در حال بررسی است که نتیجه آن متعاقباً اطلاع رسانی خواهد شد.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان ضمن تأکید بر حمایت قاطع دستگاه قضایی هرمزگان از سرمایه گذاری و رونق تولید تصریح کرد: با افرادی که با سوداگری و قانون گریزی و در پوشش سرمایه گذاری مبادرت به تضییع حقوق بیت المال و  دست اندازی به اراضی ملی و تخریب محیط زیست می نمایند به شدت و با قاطعیت برخورد خواهد شد.

 وی همچنین خواستار اهتمام ویژه دستگاه های اجرایی به گزارش سریع و به موقع تخلفات به منظور تسریع در روند رسیدگی های قضایی، تبادل نظر با رویکرد برنامه محور و افزایش تعاملات بین بخشی برای صیانت و حفاظت از حقوق بیت المال شد.

 رئیس کل دادگستری استان هرمزگان با تأکید بر اینکه در صورت مشاهده تخلفات از سوی دستگاه های متولی با مدیران و مسئولان متخلف برخود قانونی می شود، تصریح کرد: دستگاه قضایی برای حفظ محیط زیست و اراضی ملی به عنوان سرمایه‌های نظام و تحویل آن به نسل‌های آینده خط قرمزی نداشته و با جرایم و تخلفات این حوزه با قاطعیت و بدون اغماض برخورد خواهد کرد.

 

 

جرم دستگاه قضایی محیط زیست دادگستری هرمزگان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر