کد خبر: 856729 A

مدیرکل بهزیستی استان:

مدیرکل بهزیستی استان قزوین گفت: سالانه ۵۶۰ هزار تومان سرانه برای درمان هر بیمار در طرح دادگاه درمان مدار اختصاص می یابد که این مقدار کافی نیست و باید اعتبارات بیشتری در این خصوص فراهم شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا در قزوین، علیرضا وارثی روز سه شنبه در پنجمین نشست اجرای آزمایشی طرح درمان دادگاه مدار استان، اظهار کرد: سازمان بهزیستی مجری این طرح در کشور است اما نبود منابع کافی باعث شده تا در انجام آن‌ با مشکل مواجه شویم.

مدیرکل بهزیستی استان با بیان اینکه این هزینه تعیین شده برای غربال و شناسایی بیماران کافی نیست، افزود: در این طرح آمده که هر ماه باید ۲ نوبت غربالگری از سوی مددکاران بهزیستی انجام شود و این مسئله سبب می شود تا در همین مرحله با چالش مواجه شویم.

وارثی ادامه داد: اقدامات اساسی در این طرح بعد از غربالگری شروع می شود و دخالت در مسائلی مانند اسکان، اشتغال ، درمان و طلاق از عمده مواردی است که مددکاران با این اعتبارات کم امکان انجام آن را ندارند.

این مسئول در ادامه به تفکیک وظایف دستگاه‌ها در این طرح اشاره و بیان کرد: متاسفانه وظایف این طرح در کلان کشور نامحدود تبیین و تشریح شده و برای دستگاه‌های اجرایی و متولی وظایف مشخصی تعیین نشده است.

وی تصریح کرد: راهبرد این طرح با تهدید و خواهش انجام نمی‌شود و لازم است که وظایف هر دستگاه به درستی مشخص شده و بر اساس تکلیف و وظایف پیش برود.

مدیرکل بهزیستی استان عنوان کرد: امکانات دانشگاه علوم پزشکی در درمان بیماری سایکوز و همچنین بیمه شدن بیماران توسط سازمان‌های بیمه از مهم‌ترین مواردی است که باید در این طرح پیش بینی شود.

وارثی با بیان اینکه برای تامین مکان این طرح از یک خیر ساختمان اجاره شده است، گفت: ما برای مدیریت آسیب‌های دیگر دچار مشکل شده‌ایم و لازم است که حمایت‌های مالی کافی در این طرح گنجانده شود.

وی خاطرنشان کرد: ۱۷ استان دارای مراکز ماده ۱۶ (مراکز نگهداری معتادان متجاهر و کارتن خواب) هستند اما هنوز متاسفانه این مراکز را استان قزوین ایجاد نشده اند.

طرح دادگاه درمان مدار در ۲ استان کشور از جمله قزوین و گیلان به صورت پایلوت اجرا شده است.

پنجمین نشست اجرای آزمایشی طرح درمان دادگاه مدار استان قزوین با حضور علی‌محمد زنگانه مدیر کل پیشگیری‌های فرهنگی و اجتماعی معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه و مجید رضازاده معاون توسعه و پیشگیری سازمان بهزیستی کشور برگزار شد.

 

استان قزوین استان کشور بهزیستی درمان قوه قضائیه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر