کد خبر: 856569 A

جعفر وحدت خبرداد:

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: در سال زراعی 98- 97 ، در بیش از 92 هزار هکتار از مزارع غلات استان ، مبارزه شیمیایی بر علیه آفت سن انجام گرفته است.

به گزارش ایلنا از ارومیه، جعفر وحدت  افزود: باتوجه به  شرایط اقلمی و کاهش بارندگی‌ها در سال زراعی جاری، احتمال افزایش جمعیت آفات نسبت به سال گذشته بیشتر است و پیش بینی می‌شود در صورت تدوام شرایط اقلیمی فعلی، در بیش از 150 هزار هکتار از مزارع گندم و جو استان مبارزه شیمیایی با افت سن غلات صورت گیرد.
 
وحدت تصریح کرد: برنامه‌ریزی لازم به منظور برگزاری کلاس‌های آموزشی برای زارعین انجام شده است و در حال برگزاری است و همچنین مقرر شده 3 کارگاه آموزشی منطقه‌ای در شمال ، مرکز و جنوب استان برگزار شود.
 
مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی آذربایجان غربی گفت: مبارزه به موقع با عوامل خسارت زای گندم اعم از علف‌های هرز، آفات و بیماری‌ها و رعایت مسائل مربوط به تغذیه سبب ارتقای کیفیت گندم می‌شود.

وی درباره اقدامات انجام شده برای کنترل شیوع این آفت افزود: برگزاری کلاس های آموزشی برای کشاورزان و کارشناسان ، کاهش سمپاشی های بی رویه با رویکرد حفاظت از محیط زیست ، استفاده از سموم کم خطر به جای سموم پر خطر ، رعایت اصول مبارزه شیمیایی با استفاده از سمپاش های مناسب ، کالبیراسیون سم‌پاش‌ها و اطلاع رسانی و پیش آگاهی مناسب از اهم برنامه های مدیریت حفظ نباتات در سال زراعی جاری است.

وحدت خاطر نشان کرد: در شرایط جنگ نابرابر اقتصادی و تحریم ها ، حمایت از تولید داخلی و رونق تولید محصولات استراتزیک از جمله گندم وظیفه همگانی است.

آذربایجان غربی تغذیه کلاس های آموزشی گندم سازمان جهادکشاورزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر