کد خبر: 856263 A

مدیرکل تعاون روستایی خراسان رضوی اعلام کرد:

مدیرکل تعاون روستایی خراسان رضوی از دستور معاون رئیس‌جمهور در تامین اعتبار 700 میلیارد تومانی خرید حمایتی زعفرانکاران استان خبرداد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، ایرج ناصری مقدم در سفر به بردسکن ضمن بازدید از اداره تعاون روستایی با مجتبی شاکری فرماندار این شهرستان دیدار کرد.

وی با بیان اینکه امسال در سطح استان 17 مرکز حمایتی خرید زعفران راه اندازی شد، گفت: بردسکن یکی از این 17 مرکز خرید بود که برای اولین سال توانست بدون هیچگونه مشکلی در کار خرید حمایتی زعفران موفق عمل کند.

وی عنوان کرد:  درمجموع  70 تن محصول زعفران کشاورزان در سطح استان خریداری شد که تاکنون  50 درصد چک لیست های اول و دوم  به میزان 50 درصد  با مبلغ 77 میلیارد و 500 میلیون تومان به کشاورزان پرداخت شده است.

وی اظهارداشت: در مجموع از کل محصول خریداری شده 10 درصد پول کشاورزان پرداخت شده است و  امید است با تامین اعتبار 700 میلیارد تومانی در آینده نزدیک تمامی طلب کشاورزان پرداخت شود.

مدیرکل تعاون روستایی خراسان رضوی با بیان اینکه تعاون روستایی در سرفصل های زیادی به جامعه روستایی ارائه خدمات می دهد گفت:در بحث تامین نهادهای کشاورزی 60 درصد از سهمیه کود فسفاته و پتاسه استان جذب و به شهرستان ها حمل شده است و در کود اوره نیز 30 درصد آن با تعاون روستایی و 70 درصد آن با  شرکت خدمات حمایتی است که این مهم نیز در حال انجام است.

وی اظهارداشت: در تامین کود اوره هیچ مشکلی در استان نداریم و در صورت مشکل نقدینگی از طریق اتحادیه های تعاون روستایی به شهرستان ها اقدام می شود.

ناصری مقدم با بیان اینکه تعاون روستایی با خرید تضمینی و حمایتی محصولات مخالف است گفت: خرید توافقی مورد تاکید تعاون روستایی است و دراین زمینه سازمان تعاون روستایی آمادگی کامل دارد.

وی عنوان کرد: امسال قرار است 50 درصد از خرید محصول گندم را به سازمان تعاون روستایی واگذار کنند که دراین رابطه از هم اکنون تدابیر لازم در سطح استان اتخاذ شده است و در بحث خرید محصول گندم کشاورزان استان مشکلی نداریم.

وی همچنین گفت: تعاون روستایی این آمادگی را دارد در حوزه اشتغال و کارآفرینی  واحدهایی که  به دلایلی در تملک بانک ها است درصورت پرداخت تسهیلات به تشکل های تعاون روستایی توسط بانک مربوطه می توانیم آن واحد تولیدی را فعال و به چرخه تولید در بیاوریم.

مدیرکل تعاون روستایی خراسان رضوی  گفت: امسال نیز با توجه به پایین آمدن قیمت گوجه فرنگی در استان  41 هزار تن  محصول  کشاورزان خریداری شد و تاکنون 70 درصد طلب گوجه کاران  پرداخت شده است و 30 درصد باقی مانده نیز در حال پرداخت است.

ناصری مقدم با بیان اینکه تامین میوه شب عید  به سازمان صنعت معدن و تجارت واگذار شده است گفت: تعاون روستایی با هدف  اشتغال زایی و ارائه خدمات مطلوب تر به دنبال ایجاد بازارهای دائمی در سطح استان است که تاکنون در شهر مشهد 5 نقطه مشخص و در دیگر شهرستان های استان با نظر فرمانداران در حال رایزنی هستیم و ما باید در شهرستان ها زنجیره تولید را تکمیل کنیم .

وی با بیان اینکه در سطح استان خراسان رضوی بیش از670 تشکل  تعاونی تولیدی  در بخش های مختلف  داریم گفت: به دنبال توسعه و راه اندازی چند تشکل دیگر از جمله  تشکل کمباین داران ، تراکتور و ادوات، زعفرانکاران و تولید نهال در استان هستیم. 

مجتبی شاکری فرماندار بردسکن نیز با بیان اینکه 85 درصد اشتغال شهرستان بردسکن در حوزه کشاورزی و دامپروری فعالیت دارند گفت:خوشبختانه تعاون روستایی توانسته در حوزه بهبود اقتصادی و معیشتی روستاییان گام های موثری را بردارد و امروز روستاها کانون  و محور تولید هستند و می توانند دراین حوزه نقش آفرینی کنند.

وی با اشاره به طرح مدل مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی استاندار خراسان رضوی گفت: 2 معین اقتصادی شهرستان در حوزه بانوان ورود پیدا کرده اند و برنامه داریم در راستای اشتغال بانوان و ارائه تولیدات آنها بیش از گذشته گام برداریم.

وی راه اندازی بازارچه دائمی بانوان را از جمله این برنامه ها در حوزه بانوان اعلام کرد. 

فرماندار بردسکن گفت:تعاون روستایی توانسته با فعال کردن تشکل های تعاون روستایی یک اعتمادی را در بین روستاییان ایجاد کند که امید است با فعال کردن اکثر تعاونی ها بهتر از گذشته درحوزه بهبود معیشتی و اقتصادی روستاییان حرکت کند.

وی با اشاره به اینکه تاکنون ریالی برای پرداخت طلب زعفرانکاران بردسکن در طرح خرید حمایتی پرداخت نشده است از مدیرکل تعاون روستایی خواست نگاه ویژه ای را به این شهرستان داشته باشد.

آزاده مختاری رئیس اداره تعاون روستایی بردسکن نیز ضمن تقدیر از اقدامات انجام شده در بحث راه اندازی مرکز خرید حمایتی زعفران برای اولین بار در این شهرستان گفت: حقیقتا کشاورزان رضایتمندی خود را از راه اندازی این مرکز اعلام داشتند و درراستای خرید حمایتی زعفران  900 کیلو گرم خریداری شد که تنها 34 کیلوگرم آن برگشت داده شد.

وی آمادگی تعاون روستایی بردسکن را برای خرید گندم کشاورزان نیز اعلام کرد.

خراسان رضوی زعفران سازمان صنعت معدن و تجارت کشاورزی معاون رئیس جمهور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر