کد خبر: 856253 A

ایلنا گزارش می دهد؛

با چشمانی بی قرار راهی مشهد الرضا (ع) شده اند تا آهوی بی تاب وجودشان را به دست امام مهربانی ها بسپارند، از صحبت هایشان معلوم است که چندین سال شوق زیارت حضرت عشق را داشته اند و حالا روز وصال فرارسیده و این دیدار میسر شده است.

به گزارش ایلنا از مشهد، وقتی فهمیدند که قرار است به همراه کاروانی عازم مشهد شوند ، هرگز باور نمی‌کردند که تنها آرزوی دیرینه شان ، به حقیقت تبدیل شده باشد .

اما اکنون آنها زائر امام رضا(ع) هستند و پا به شهری گذاشته اند که قلب های زیادی برای دیدارش می تپد . به نزدیکی حرم رضوی که می رسند نفس ها در سینه حبس است و آنگونه که از نگاه های‌شان می توان فهمید هنوز نیز باور ندارند که گنبد طلا و گلدسته و رقص کبوترها بر دور آن در مقابل چشمان‌شان قرار دارد.

گاهی می ترسند و باخود در فکر فرو می روند که شاید در خیال به این سفر آسمانی آمده اند و نکند تمامی این احساسات ناب، در خواب باشد. تا اینکه از ایستگاه بازرسی حرم می گذرند و حالا دیگر وارد بهشت ،شهر مشهد شده اند.

پیش از آن فقط ایوان طلا را در تلویزیون دیده  و حال و هوای حرم امام رضا(ع) را از دیگران شنیده بودند اما اکنون همه آن گفته ها و دیده ها حقیقتی پیش رویشان است و چشم ها از آنچه که می بینند اشک شوق می‌ریزد، همگی زیر لب ذکر یا رضا می گویند و دعای اذن ورود به حریم رضوی را زمزمه می کنند. بعد از آن گویی پناهگاه تازه ای پیدا کرده اند زیرا با بی صبری تمام راهی خانه دل های خسته می شوند تا وجودشان را به دریای آرامش حضرت دوست بسپارند.

این داستان حکایت زائر اولی هایی است که از شهر بندرعباس توسط صندوق"بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر" چند روزی مهمان شهر امام مهربانی هاهستند و برای جویا شدن از حال وهوای آنها به سراغشان رفتیم .

مشهد شهری، با حال و هوای عجیب

سحر، زنی 55 ساله است که همیشه آرزوی دیدن حرم امام رضا (ع) را داشته و از روستای رودخانه استان هرمزگان به مشهد آمده است. وی در ابتدا می گوید: خوشحالم از اینکه حرم امام رضا (ع) را از نزدیک می بینم. حال و هوای اینجا بسیار عجیب و خاص است و امیدوارم هر آدمی که مثل من حسرت سفر به مشهد را در دل دارد هرچه زودتر آرزویش برآورده شود.

وی ادامه می دهد: همسرم از کار افتادگی دارد و ما عضو بیمه روستایی هستیم و این بیمه از خیلی لحاظ به ما کمک می کند و اکنون بعد از گذشت 5 سال عضویت در بیمه روستایی  به مشهد آمده ایم و از این سازمان برای فراهم آوردن این سفر سپاسگزارم . 

سحر می گوید: هرگز باور نداشتم که روزی به مشهد سفر کنم و صدای نقاره های حرم را از نزدیک بشنوم واین اتفاق برای من بسیار امید بخش است.

50 سال در آرزوی دیدار بودم 

در ادامه مردی که خودش را علی معرفی می کند و کنار سقا خانه حرم ایستاده است و همچنان در حال ذکر گفتن است راجب حس و حالش هنگامی که برای اولین‌بار ، بارگاه رضوی را دید به ما اینگونه می گوید: 50 سال بود آرزوی دیدار چنین لحظه ای را داشتم. هم خودم و هم خانواده ام دوست داشتیم تا همگی به این سفر بیاییم اما به ما اعلام کردند که از هر خانواده فقط باید یکنفر عازم مشهد شود . بازهم جای شکرش باقی است و از اینکه امام رضا(ع) بعد از50 سال بنده را طلبید تا به پابوسش بیایم در پوست خودم نمی گنجم.

وی همینطور که به گنبد خیره شده است گریه کنان به صحبت هایش اضافه می کند: خانواده ام منتظر هستند تا از حال وهوای اینجا برایشان تعریف کنم و خودم نیز هرگز حضورم در این مکان پر از آرامش را باور ندارم.

علی با اشاره به اینکه سازمان بیمه روستایی باعث رسیدن او به این آرزو شده است می گوید: بیمه روستایی برای ، من و همه روستایی ها که دستشان به هیچ کجا بند نیست بسیار خوب است و در واقع یک امید به آینده ای برای خود ما و فرزندانمان است.

احساس من بی حساب است

پیرمرد دیگری که آن هم مثل علی زائر اولی است  در کنار او می گوید: اولین بارم است که پا به مشهد می گذارم و احساسم بی حساب است .

وی ادامه می دهد: خدا می داند چه قدر دوست داشتم تا ایوان طلا و حس وحال اینجا را از نزدیک ببینم و حالا این لطف توسط سازمان بیمه روستایی نصیبم شده.

این پیرمرد بیان می کند: از بیمه روستایی راضی هستم اما از آنها می‌خواهم خدماتش را برای ما روستاییان در زمینه درمان و دارو بیشتر کند. همسرم بیمار است و باید ماهی یکبار به یزد بروم و در آنجا نیز باید هزینه های زیادی را متقبل شوم.

در ادامه معصومه سالاری کارگزار صندوق بیمه روستایی ضمن توضیح از بیمه روستایی می افزاید: این بیمه ، شامل بیمه عشایری و بازنشستگی و مستمری هست و سهم آورده روستایی 30 درصد می باشد و 70 درصد دیگر را دولت واریز می کند که سالی یکبار است .

وی تصریح می کند: هدف از این بیمه آینده نگری روستاییان کشاورز است تا دغدغه معیشت خود را نداشته باشند.

این کارگزار بیمه روستایی در خصوص فراهم آوردن سفر مشهد برای روستاییان می گوید: در بین کشاورزان و روستایی ها هستند افرادی که سن بالایی دارند و هنوز به مشهد نیامده اند و آرزو داشتند تا حرم امام هشتم را از نزدیک ببینند اما به دلیل درآمدهای پایین این امکان برای آنها فراهم نبود و سازمان بیمه روستایی این شرایط را برایشان به وجود آورد.

گزارش از : نگار طاهونچی 

خانواده دولت مشهد کشاورزان هرمزگان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر