کد خبر: 855477 A

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان خبر داد:

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان هرمزگان گفت: ۱۰ سد جدید در استان در حال مطالعه است که با مشارکت بخش خصوصی احداث خواهد شد.

به گزارش ایلنا، هوشنگ ملایی با بیان این مطلب افزود: هوشنگ ملایی با بیان اینکه ۱۰ سد جدید در استان هرمزگان در دست مطالعه است، گفت: ۱۰ رودخانه در هرمزگان از جمله جاماش ظرفیت احداث سد بزرگ دارند که در احداث آنها از ظرفیت بخش خصوصی استفاده خواهد شد.

وی افزود: سد استقلال با ظرفیت ۲۴۰ میلیون متر مکعب، ۵۲ میلیون متر مکعب، سد سمبل و نیان با ظرفیت ۱۰۰ میلیون متر مکعب حدود ۲۷ میلیون متر مکعب و سد جگین نیز با ظرفیت ۲۱۰ میلیون متر مکعب تنها ۱۷۰ میلیون متر مکعب آبگیری شده‌اند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان هرمزگان تصریح کرد: پروژه سد مخزنی سرنی که متشکل از ساختمان سد و خط انتقال با اعتباری بالغ بر ۷ هزار میلیارد ریال آماده بهره‌برداری است.

ملایی از افتتاح تصفیه خانه سد سرنی در نیمه دوم سال ۹۹ خبر داد و گفت: سد مخزنی سرنی از بزرگترین سدهای استان است که می تواند نقش موثری در تامین منابع آبی و همچنین تحرک بخشی به حوزه اقتصاد و اشتغال داشته باشد.

وی اذعان داشت: سد سرنی با ظرفیت ۶۰ میلیون متر مکعب طی بارش ها از ابتدای پاییز سال جاری حدودا ۶ میلیون متر مکعب آبگیری شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان هرمزگان عنوان داشت: بخشی از آب سد برای احیای محیط زیست و تغذیه سفره های آب زیرزمینی رها سازی می شود و ۱۲ میلیون مترمکعب نیز برای شرب منطقه میناب استفاده خواهد شد.

وی با بیان اینکه حدود ۳۵۰ میلیون مترمکعب آب در سال از منابع آب زیرزمینی استان برداشت می شود، گفت: حدود ۲۰ درصد آب برداشت شده از منابع آب زیرزمینی در هرمزگان بیش از حد معقول است.

ملایی، تعداد چاه های مجاز در هرمزگان را ۲۱ هزار فقره و چاه های غیرمجاز را جهار هزار و ۳۰۱ فقره ذکر کرد و افزود: حدود پنج هزار و ۵۰۰ کنتور ( ۲۵ درصد) در چاه های آب استان هرمزگان نصب شده است.

وی اضافه کرد: از مجموعه چاه های غیرمجاز در هرمزگان، برای بیش از هزار حلقه چاه مجوز نصب منصوبات صادر شده و به محض انجام منصوبات، پروانه صادر می شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان با اشاره به شناسایی چهار هزار و ۳۰۱ نیز مجوزحلقه چاه مشمول فرم پنج، ۹۵۶ حلقه پس از بررسی پرونده آن ها مختومه شد و حدود ۲۰ هزار حلقه چاه آب شرب با هدف آبیاری باغچه پروانه دریافت کردند و ۹۵۶ حلقه چاه حریمی نیز در استان وجود دارد.

وی با ذکر این نکته که ۹۴ حلقه چاه در استان هرمزگان در سال جاری انسداد شده است، افزود: در مجموع ۹۵۶ حلقه چاه در استان مسدود شده است.

استقلال اقتصاد بخش خصوصی هرمزگان منطقه ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر