کد خبر: 855385 A

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان خبر داد:

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان از انتشار شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارها، نرخ تورم و متوسط قیمت برخی اقلام خوراکی منتخب درکشور و استان آذر‌ماه 1398 کشور و گیلان خبر داد.

به گزارش ایلنا از رشت،معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان با بیان این خبر که نرخ تورم کل کشور و استان گیلان در آذر‌ماه به ترتیب ۴۰ و ۳۸/۶ درصد است، اظهار داشت: استان گیلان در این ماه، در بین ۳۱ استان، در رتبه بیست و دوم نرخ تورم کشور قرار گرفته است.

طیفوری خاطرنشان کرد: استان قم با نرخ ۳۵/۲ درصد دارای پایین‌ترین نرخ تورم و استان ایلام با نرخ تورم  ۴۸/۶ درصد دارای بالاترین نرخ تورم در کشور است. همچنین ۴ استان مجاور استان گیلان، یعنی استان‌های قزوین، مازندران، زنجان و اردبیل به‌ترتیب دارای رتبه‌های چهاردهم، شانزدهم، هجدهم و نوزدهم و استان ساحلی گلستان دارای رتبه پانزدهم بالاترین نرخ تورم کشور هستند.

وی اضافه کرد: نرخ تورم گروه عمده خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات کشور برابر ۵۵/۷ درصد و گیلان برابر ۵۴/۹ درصد و نرخ تورم گروه عمده کالاهای غیرخوراکی ‌و خدمات کشور و گیلان به ترتیب ۳۳/۴ و ۳۲/۶ درصد بوده است.

طیفوری همچنین مقدار تغییرات تورم نقطه‌به‌نقطه آذر‌ماه سال جاری را در کشور و استان به ­ترتیب برابر ۲۷/۸ و ۲۷ درصد اعلام نمود.

وی همچنین اظهار داشت که بررسی تغییرات شاخص قیمت آذر‌ماه سال جاری نسبت به ماه گذشته نشان می‌دهد که مقدار تغییرات تورم ماهانه در کشور  برابر ۳/۲درصد و در استان برابر ۳/۳ درصد است.

 

تورم رشد سازمان مدیریت و برنامه ریزی شاخص معاون
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر