کد خبر: 853240 A

در جشنواره سراسری شعر و داستان کودک و نوجوان؛

معاون اجتماعی سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان عنوان کرد: در نخستین جشنواره سراسری شعر و داستان کودک و نوجوان شهروندی 409 اثر از 173 شرکت کننده و 21 استان به بخش پایانی این جشنواره راه یافت.

به گزارش ایلنا، مرتضی رشیدی معاون اجتماعی و مشارکت مردمی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان گفت: شهر من نخستین جشنواره‌ای است که مخاطب خود را کودک و نوجوان قرار داده و در حوزه فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری سیاست گذاری کرده و از این لحاظ بسیار حائز اهمیت بوده است.

وی همچنین تصریح کرد: در حوزه معاونت اجتماعی تلاش می‌کنیم مفاهیمی که در شکلی متفاوت مورد پذیرش بهتر جامعه بخصوص نسل جوان است را عرضه و ارائه کنیم.

رشیدی با بیان اینکه در این جشنواره شش ماه کار کارشناسی انجام شده است، خاطر نشان کرد: این جشنواره نزدیک به یک سال است که توسط اداره توسعه فرهنگی شهروندی پیشنهاد و شش ماه کار کارشناسی آن انجام شد و به دلیل اینکه در سطح ملی قرار بود برگزار شود، دغدغه خاص خود را داشت و طبیعی بود که کارگروه ویژه‌ای برای آن ایجاد شود که نتیجه حاصل جشنواره روز پنج شنبه در اختتامیه آن اعلام می‌شود.

وی ادامه داد: تا کنون جشنواره ادبی با موضوع شهروندای برگزار نشده بود و این رویداد در نوع خود اولین بود که برای قشر کودک و نوجوان برگزار شد.

معاون اجتماعی و مشارکت مردمی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان در ادامه متذکر شد: گروه کودک و نوجوان به دلیل فعال و چویا بودن نقش مهمی در انتقال مفاهیم به خانواده ها دارند که می توان آن را می توان در سطح جامعه اجرا کرد.

** 409 اثر راه یافته به جشنواره

این مقام مسئول با اشاره به اثرهای راه یافته به جشنواره افزود:  به موضوعاتی چون اخلاق شهروندی و سلامت روان، پسماند و بازیافت، پارک‌ها و فضای سبز، آتش نشانی وحوادث ایمنی، حمل و نقل عمومی و هوای پاک و مصرف بهینه انرژی در جشنواره پرداخته شد.

وی ادامه داد: حوزه فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان نه تنها خود را از مباحث زیست محیطی که دغدغه‌های همه جوامع است دور نمی‌داند بلکه خود را مسئول می‌داند تا با ابزارهای مختلف به هدفی که ترسیم کرده برسد.

رشیدی عنوان کرد: تعداد آثار ارسال شده به دبیرخانه جشنواره را ۴۰۹ اثر از ۲۱ استان است.

وی در بخش دیگر صحبتهای خود با اشاره به فرهنگنامه بزرگ شهروندی بیان کرد:فرهنگنامه بزرگ شهروندی در صحن علنی شورای اسلامی شهر رونمایی شد که در این فرهنگنامه اطلاعات، قوانین و مقررات در حوزه شهروندی که فرهیختگان، هنرمندان رسانه‌ها و مردم نیاز است بدانند گنجانده شده است.

** 173 شرکت کننده در جشنواره حضور دارند

در ادامه این نشست رضایی رییس اداره توسعه فرهنگ شهروندی شهرداری اصفهان با بیان اینکه ۴۰۹ اثر در این جشنواره از ۱۷۳ شرکت کننده حضور داشته است، گفت: از تعداد آثار ۱۶۱ اثر در بخش شعر، ۲۷ اثر در بخش خردسال، ۷۹ اثر شعرکودک، ۵۵ اثر شعر نوجوان و همچنین در بخش داستان ۲۴۸ شرکت داشته است.

وی ادامه داد: در بخش موضوعی اخلاق شهروندی و سلامت روان ۵۱ شعر و ۱۱۳ داستان، حمل و نقل عمومی و هوای پاک ۲۵ شعر و ۲۵ داستان، آتش نشانی و حوادث ایمنی ۹ شعر و ۶ داستان، پسماندوبازیافت ۲۵ شعرو ۵۲ داستان، مصرف بهینه انرژی ۱۰ شعر ۱۹ داستان به دبیرخانه ارسال شد.

به گفته وی تعداد آثار دریافت شده به تفکیک استان آذربایجان شرقی دو اثر، البرز سه اثر، خوزستان ۱۵، قم ۱۸، گیلان ۱۰، یزد ۹، اردبیل ۱۱، ایلام یک اثر، خراسان شمالی دو اثر، کرمان ۱۴، لرستان ۹، اراک یک اثر، بوشهر یک اثر، زنجان ۱۰، کرمانشاه چهار اثر، مازندران ۲۸، اصفهان ۱۸۱، تهران ۵۳، فارس ۲۴ کردستان یک و همدان ۱۲ اثر است.

 

 

 

 

 

 

خبرنگار: داوود شیخ جبلی

اصفهان شعر کودک و نوجوان داستان جشنواره سراسری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر