کد خبر: 852649 A

باباپور خبرداد:

مدیرکل بنیاد مسکن آذربایجان‌شرقی گفت: به منظور اتصال مرحله اسکان موقت زلزله‌زدگان به اسکان دائم، پرداخت مرحله دوم کمک بلاعوض دولت به این افراد آغاز شد.

به گزارش ایلنا، حافظ باباپور با بیان اینکه اسکان موقت در مناطق زلزله زده تمام شده است، افزود: در مرحله دوم ۷۰ میلیون ریال دیگر نیز از مجموع کمک های بلاعوض ۱۰۰ میلیون ریالی به زلزله زدگان پرداخت می‌شود و این مرحله تاکنون برای بیش از ۷۰۰ نفر از زلزله زدگان شهرستان های سراب و میانه اجرا شده است.

وی با بیان اینکه این کار به منظور تسهیل و ایجاد امکان خرید میلگرد و مصالح ساختمانی برای زلزله زدگان انجام شده است، اظهار داشت: تلاش می شود تا کمتر از یک هفته کل پرونده اسکان موقت بسته شود و مراحل معرفی، عقدقرارداد و اعطای تسهیلات برای اسکان دایم نیز در حال انجام است.

مدیرکل بنیاد مسکن آذربایجان‌شرقی گفت: هم اکنون کار پی کنی ۲۰۰ واحد، فونداسیون و آرماتوربندی ۸۰ واحد و نصب اسکلت و پوشش سقف ۳۰ واحد در مناطق زلزله زده انجام شده است.

باباپور، با اشاره به مشکلات ناشی از برودت و سردی هوا در اجرای اسکان دایم زلزله زدگان، ادامه داد: به منظور ادامه فعالیت و جلوگیری از یخ زدن بتن در این مناطق تمهیدات لازم از جمله افزودن ضدیخ و سایر افزودنی ها به ملات، استفاده از پوشال و پشم شیشه و روشن کردن آتش در اطراف محل انجام می شود.

وی با بیان اینکه ۳ هزار واحد مسکونی در شهرستان های سراب و میانه آسیب دیده است، یادآوری کرد: عملیات تعمیر واحدهای آسیب دیده در این مناطق در مرحله تشکیل پرونده و معرفی به بانک بوده و تاکنون بیش از ۳۰۰ نفر به بانک معرفی شده است.

مدیرکل بنیاد مسکن آذربایجان‌شرقی گفت: یک هزار و ۹۰۰ واحد در شهرهای سراب، میانه، ترکمنچای، آچاچی و ترک و یک هزار و ۱۰۰ واحد نیز در روستاهای این شهرها دچار خسارت شده است و پرونده تعمیر واحدها در شهرها در حال تکمیل و معرفی به بانک بوده و تلاش می شود این هفته مرحله پرداخت تسهیلات تعمیرات واحدهای شهری و روستایی آغاز شود.

باباپور، با بیان اینکه براساس مصوبه هیات وزیران برای پرداخت تعمیرات واحدهای شهری مشکلی وجود ندارد، افزود: تنها ۳۹۰ واحد در این شهرها نیاز به احداث وجود دارد که رایزنی برای احداث آن ها از محل وام بهسازی مسکن روستایی درحال انجام است.

وی با اشاره به تامین مصالح عمده ساختمانی مناطق زلزله زده، اظهار داشت: تاکنون ۴ هزار و ۶۰۰ تن فولاد خریداری شده که از این میزان یک هزار و ۵۰۰ تن به مناطق زلزله زده حمل شده و در حال توزیع بین مردم است و سیمان رایگان اعطایی رهبر معظم انقلاب نیز در انبارها موجود است و به ازای هر واحد ۱۶۰ کیسه سیمان رایگان توزیع می شود.

باباپور، با تاکید بر اینکه هم اکنون کسی در چادر در مناطق زلزله زده زندگی نمی کند، ادامه داد: حدود ۲ هزار واحد از مجموع ۳ هزار واحد تخریب شده مناطق زلزله زده آواربرداری انجام شده است و آواربرداری یک هزار واحد نیز در حال انجام است.

وی با اشاره به تعیین تکلیف احداث واحدهای دامی مناطق زلزله زده به علت اهمیت آن ها در تامین معیشت روستائیان، گفت: برای این منظور از طرح های ارایه شده جهاد کشاورزی یا سازه های پیش ساخته در متراژ ۲۲ متر مربعی و قابل تبدیل به ۴۴ متر مربعی استفاده می شود.

باباپور، با بیان اینکه تا ۲ ماه آینده تلاش می شود تمامی واحدهای دامی احداث شود و در اختیار روستائیان قرار گیرد، افزود: تقاضا برای استفاده از سازه های پیش ساخته برای واحدهای دامی پایین است به طوری که از یک هزار واحد آسیب دیده دامی شهرستان سراب فقط ۱۵۰ نفر این فریم های پیش ساخته را درخواست کرده اند.

آذربایجان شرقی دولت مسکن زلزله زدگان زلزله زدگان آذربایجان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر