کد خبر: 852094 A

رئیس اداره محیط زیست گناباد:

رئیس اداره محیط زیست گناباد گفت: علت اتلاف ۳۵ راس قوچ و میش از گونه‌های حفاظت شده محیط زیست گناباد و بجستان واقع در جنوب خراسان رضوی بیماری‌های انگلی است.

به گزارش ایلنا، محمد یوسف نژاد گفت: به دلیل بروز و گسترش این بیماری‌ها در یک ماه قبل ۲۰ راس قوچ و میش در عرصه‌های حفاظت شده محیط زیست این شهرستان تلف شدند.

وی ادامه داد: نمونه‌هایی از پیکر این گونه‌های جانوری برای بررسی بیشتر به دانشکده دامپزشکی دانشگاه فردوسی‌مشهد ارسال شد که بیماری‌های انگلی علت بروز آن تشخیص داده شد.
 
رئیس اداره حفاظت محیط زیست گناباد گفت: برای جلوگیری از همه گیری این بیماری بین سایر گونه‌های جانوری علاوه بر انجام اقدامات پیشگیرانه نسبت به دفن گونه‌های تلف شده اقدام شد و مراتب توسط محیط زیست و دامپزشکی در دست بررسی و نظارت است.
 
مجتبی رضا نژاد رئیس اداره حفاظت محیط زیست بحستان نیز گفت:  ۱۵ راس قوچ و میش در این شهرستان بر اثر بیماری انگلی براکسی تلف شدند.
 
اتلاف گونه‌های محیط زیست در گناباد و بجستان بازتاب زیادی در بین مردم و فضای محازی این شهرستان‌ها داشت و موجب بروز نگرانی‌هایی در این زمینه شد.
 
گستره حفاظت شده محیط زیست و شکار ممنوع گناباد و بجستان بیش از ۵۵۰ هزار هکتار است و از مهمترین گونه‌های جانوری این مناطق می‌توان به قوچ، میش، کل، بز، تیهو، گربه پالاس، روباه، کفتار و انواع پرندگان نظیر هوبره و کبک اشاره کرد.
 
 گناباد و بجستان به ترتیب در فاصله ۲۸۷ و ۲۷۸ کیلومتری جنوب و جنوب غربی مشهد قرار دارند.

پرندگان خراسان رضوی محیط زیست مرگ مشهد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر