کد خبر: 851948 A

اگر از هوای آلوده اصفهان خسته شدید؛

این روزها که همه‌جا صحبت از آلودگی هوا است، برای فرار از هیاهوی شهر و آلاینده‌های مضر آن ، بد نیست در سفری راهی جنوب غرب ایران به سمت شهر تاریخی و فرهنگی چالشتر شوید و برای ساعتی در خانه تاریخی آزاده اقامت کنید. البته چالشتر دیدنی‌ها دیگر ی هم دارد که در متن زیر می خوانید. این شهر در استان چهار محال و بختیاری و در 107 کیلومتری شهر اصفهان قرار دارد.

به گزارش ایلنا ، با توجه به تعدد و کثرت آثار تاریخی در شهر اصفهان شاید به ندرت اتفاق افتاده باشد که به سمت مکانی سفر کنید که دارای ابنیه تاریخی همراه با آب و هوای دلپذیر کوهستانی باشد. پیشنهاد می‌کنیم اگر تنها 24 ساعت فرصت گردش دستجمعی و یا انفرادی برای رفتن به دل طبیعت را دارید این گزارش را بخوانید.

برای فرار از آلاینده های مضر شهری و استراحت در منطقه‌ای خوش آب و هوای کوهستانی در سفری همراه با خانواده یا دوستان راهی جنوب غرب ایران به سمت شهر تاریخی و فرهنگی چالشتر برای اقامت در بومگردی‌ها و دیدار از آثار گردشگری این شهر واقع در 107 کیلومتری شهر اصفهان واقع در (استان چهارمحال و بختیاری) شوید.

چالشتر، شهری کوهستانی با جاذبه‌های تاریخی و گردشگری است که همسایگی این شهر با رودخانه زاینده رود خستگی کار طاقت فرسا را در این هوای پر از آلاینده  از تن شما بیرون می‌کند. این منطقه در 8 کیلومتری شمال شهرکرد است. در شمال به فاصله 16 کیلومتری آن شهر سامان و در غرب آن دشت لار و دشت مهدیه و شهرکرد در جنوب و جنوب شرقی چالشتر واقع شده است.

چالشتر یا بخشی از منطقه لار یا رار، به عنوان دژ و قلعه‌ای خانی معرفی شده است. شهر چالشتر، یکی از قدیمی‌ترین نقاط استان چهارمحال و بختیاری است که بناهای تاریخی دوره معاصر در آن اکنون به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری است. علاوه بر خانه تاریخی و بوم گردی‌های متعدد چالشتر بناهای تاریخی در این منطقه، قالی چالشتر بافت که رنگ و نقشه‌ای بومی است اکنون به عنوان یک نشانه فرهنگی و تاریخی به حساب می آید.

 بومگردی های زیبا

خانه تاریخی آزاده چالشتر

 اگر استان چهار محال و بختیاری و منطقه چالشتر را به عنوان مقصد گردشگری نزدیک به اصفهان انتخاب کردید، نگران اقامت خود نباشید. اینجا بومگردی‌های زببا و جذاب زیادی دارد. می‌توانید قبل از خروج از اصفهان آلوده به کمک اینترنت در بوم گردی‌هایی نظیر خانه آزاده و یا اکو کمپ عشایر و خانه‌های تاریخی دیگر جا رزرو کنید.

یکی از جاذبه‌های تاریخی چالشتر که جنبه سیاحتی به خود گرفته اقامتگاه تاریخی آزاده است. این اقامتگاه سنتی و تاریخی در شهر چالشتر قرار دارد و امروزه به عنوان یک کمپ بوم گردی و اقامتگاه سنتی از آن استفاده می شود بسیار زیبا و دیدنی است.

 قلعه خدا رحم خان یا قلعه چالشتر 

wPJf42xso9QksBeoDtNN423

 در ادامه سفر به چالشتر یکی از جاذبه‌های پرطرفدار و دیدنی این شهر قلعه تاریخی آن است. قلعه چالشتر در استان چهار محال و بختیاری تلفیقی از معماری دوران قاجار با معماری اروپایی است که با ستون‌هایی ایستاده از سنگ و نقش برجسته‌های دیدنی خودنمایی می‌کند.

قلعه چالشتر

قلعه به عنوان یک اثر باشکوه از نظر معماری و هنری حجاری در ایران است. در قلعه باستانی چالشتر می‌توانید سردر سنگی، خان‌ نشین، اندرونی، حمام، انبارها و اصطبل‌هایی را که از قدیم بر جا مانده‌اند مشاهده کنید. قلعه چالشتر، اندرونی با یک دالان به قسمت خان نشین ارتباط داشته و ایوان آن دارای ۱۰ ستون سنگی است. ایوان با آجرکاری و کاشی معرق در لچکی‌ها و پیشانی بنا با آثار دیدنی سنگی شامل: درختان تاک، گل و گلدان، گل و مرغ و سرو و کاج تزئین شده است.

 لذت همنشینی با زاینده رود در جوار پل تاریخی زمان خان

نمای_روبرویی_از_پل_زمانخان_تابستان_1392

پس از بازدید از قلعه تاریخی چالشتر و دیگر بناهای تاریخی آن با پیمودن کمتر از 15 دقیقه به جوار رودخانه زاینده رود در کنار پل تاریخی زمان خان رفته تا مدتی را در فضای دلنشین این منطقه در کنار طبیعت بسیار زیبا  و خوش آب و هوا سپری کنید.

مزارع کلزا در چالشتر

9874327_392

دست آخر نیز می توانید در مزارع زیبای کلزا که منبع خوبی برای تولید روغن گیاهی استکمی وقت بگذرانید . این مزارع به دلیل وسعت و یکدستی طبیعت زیبایی خاصی را به منطقه بخشیده  و یکی بهترین از جاذبه‌های سیاحتی و گردشگری چالشتر  در شش ماه ابتدایی سال  است.

استان اصفهان اصفهان ایران خانواده گردشگری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر