کد خبر: 850809 A

در نشست کارشناسان شورای جهانی صنایع دستی؛

نشست بازرسان شورای جهانی صنایع دستی برای ارزیابی ثبت جهانی صنایع دستی مبل و منبت ملایر برگزار شد.

به گزارش ایلنا، رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی در این نشست با ابراز رضایت از پرونده ارسالی مبل و منبت ملایر برای ثبت جهانی گفت: تاریخچه هنر و توانمندی و رقابت پذیری هنر منبت ملایر در دنیا کم‌نظیر است.

خانم قادا حیجاوی با بیان اینکه گزارش این سفر به شورای جهانی صنایع دستی روسای قاره‌های مختلف این شورا ارسال خواهد شد، افزود: پس از تصویب جهانی شدن منبت ملایر، این شهر باید با دیگر مراکز هنری در جهان همکاری داشته باشد.

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان همدان هم گفت: این استان پایتخت تاریخ و تمدن ایران است و در حوزه صنایع دستی دارای ظرفیت‌های بالایی است.

مبل

مالمیر از فعالیت ۴۴ هزار هنرمند صنایع دستی در ۷۵ رشته صنایع دستی استان خبر داد و افزود: ۲۵ درصد از این ظرفیت در شهرستان ملایر است.

نمایندگان شهرستان ملایر در مجلس شورای اسلامی هم تاکید کردند: افزایش صادرات، نظارت بر کیفیت و تاسیس مراکز دانشگاهی و فنی و حرفه‌ای نیاز‌های اصلی هنر منبت ملایر بوده و حفظ و احیا کارگاه‌های سنتی ضروری است.

فرماندار ملایر هم با اشاره به توانمندی‌های این شهرستان در زمینه صنایع دستی و مبل و منبت گفت: ۵ هزار کارگاه کوچک و بزرگ مبل و منبت با ۲۰ هزار نفر در حوزه مبل و منبت فعالیت می‌کنند.

کارشناسان و ارزیابان شورای جهانی میراث فرهنگی برای ارزیابی نهایی ثبت جهانی مبل و منبت در شهرستان ملایر حضور دارند.

همچنین در این سفر ارزیابان از کارگاه‌ها و مراکز آموزشی شهرستان ملایر دیدن کردند.

ایران تمدن صنایع دستی صنایع دستی و گردشگری فرماندار
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر