کد خبر: 850753 A

استاندار فارس مطرح کرد:

استاندار فارس با تاکید بر اینکه آزادسازی حق آبه سبب احیا تالاب‌ها نخواهد شد، اظهار کرد: اگر مصرف آب در بخش کشاورزی ۱۰ درصد کاهش یابد روند احیا تالاب ها سرعت بیشتری می گیرد.

به گزارش ایلنا و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری فارس، عنایت الله رحیمی در جلسه ستاد احیا تالاب‌ها با اشاره به رهاسازی حقابه تالاب بختگان که چندی پیش به دستور او انجام شد، عنوان کرد: این اقدام با همراهی دستگاه‌های اجرایی مربوطه در زمان مناسبی که کشاورزان نیاز کمتری به آب داشتند انجام شده است.

وی همچنین خاطرنشان کرد: با اتمام مراحل ساخت و بهره برداری از سد نرگسی بخش‌های درخور توجهی از حقابه تالاب‌های استان تامین خواهد شد.

نماینده عالی دولت در استان فارس بیان کرد: اجرایی شدن برنامه ریزی در راستای سازگاری با کم آبی باید به امری مستمر در استان تبدیل شود.

استاندار فارس با اشاره به اینکه برنامه‌های سازگاری با کم آبی باید در مناطق حاشیه‌ای و همجوار با تالاب‌ها اجرایی شود ادامه داد: ارائه تسهیلات در این بخش بر سرعت احیا تالاب های استان می‌افزاید.

وی در خصوص برنامه‌های احیای تالاب‌ها نیز خاطرنشان کرد: کشت کم آب بر، ارایه تسهیلات به منظور  ایجاد تنوع شغلی  از جمله برنامه‌های است که در مجموع  سبب ایجاد علاقه  به احیا تالاب‌ها خواهد شد.

استاندار فارس با تاکید بر اینکه آزادسازی حق آبه به تنهایی سبب احیا تالاب‌ها نخواهد شد، اظهار کرد: اگر مصرف آب در بخش کشاورزی ١٠ درصد کاهش یابد روند احیاء تالاب‌ها در فارس سرعت بیشتری می‌گیرد.

استاندار فارس عنوان کرد: این ۱۰ درصد در قالب تناسب کشت و فصل، تناسب تحقیقات و روش های جدید در زمینه آبیاری و... محقق می‌شود. 

به بیان  وی شهرستان های نی ریز، ارسنجان، خرامه، مرودشت و شیراز از جمله شهرستان‌هایی هستند که از  اثرات منفی و مثبت آن ها متاثر خواهند شد  و تولیدات اقتصادی به ویژه محصولات کشاورزی  با  بهبود قابل توجه‌ای رو به رو خواهد شد.

رحیمی فعالیت سازمان‌ها و تشکل‌های مردم‌نهاد در حوزه محیط زیست را اثر بخش توصیف کرد و افزود: اگر بخشی از اعتبارات احیاء تالاب ‌ها  در اختیار سمن‌ها قرار گیرد شاهد تحولات موثری در اقدامات خرد خواهیم بود.

وی یادآور شد:  تصمیم‌گیری‌های کلان‌به تنهایی و بی توجه به اقدامات و تصمیمات جزیی و خرد اثر گذار نیستند.

استاندار فارس همچنین تاکید کرد: توجه به احیاء تالاب‌ها و تخصیص اعتبار به این مهم یکی از درخواست‌های مدیریت ارشد استان از رییس جمهور در سفر قریب الوقوع خود به شیراز خواهد بود.

استان فارس تالاب دولت کشاورزی برنامه ریزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر