کد خبر: 850515 A

دادستان قزوین خبر داد:

دادستان عمومی و انقلاب قزوین گفت: تخلفات انتخاباتی در فضای مجازی قزوین رصد می‌شود و با متخلفان براساس قانون بدون هیچ تعارفی برخورد خواهد شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا در قزوین، محمد قاسمی روز دوشنبه در چهارمین نشست شورای پیشگیری از جرائم و تخلفات انتخاباتی استان قزوین با اعلام اینکه اولین نشست کارگروه رصد فضای مجازی در استان برگزار شد، اذعان داشت: استفاده از فضای مجازی به دلیل گستردگی، تنوع و سرعت بالا، بسیار فراگیر است و کارکردهای مثبت و منفی دارد.

وی افزود: باید شرایطی ایجاد شود تا فضای مجازی فرصتی مناسب برای فعالیت‌های مجاز انتخاباتی باشد و کاندیداها از این فضا برای معرفی خود و بیان برنامه‌های آینده به درستی و بدون تخریب چهره دیگران استفاده کنند.

دادستان مرکز استان قزوین تاکید کرد: با تقسیم کاری که در کارگروه رصد فضای مجازی انجام گرفته، کلیه فعالیت‌های انتخاباتی در شبکه‌های مختلف اجتماعی در فضای مجازی به طور دقیق رصد می‌شود و امیدواریم فعالان فضای مجازی هشدارها را جدی گرفته و در مسیر قانون حرکت کنند.

قاسمی بیان داشت: در تمامی زمینه‌ها مردم بهترین ناظر هستند و در بحث انتخابات نیز می‌توانند به خوبی ایفای نقش کنند و در راستای سلامت و امنیت انتخابات کمک کار دستگاه های متولی باشند.

وی تاکید کرد: اموال و امکانات عمومی که در اختیار دستگاه‌ها و نهادها قرار دارد، نباید مورد سوء استفاده قرار گیرد و مدیران دستگاه‌ها موظفند در این خصوص نظارت دقیق داشته باشند.

قاسمی با تاکید بر اصل پیشگیری،گفت: این رویکرد در بسیاری از موضوعات به خصوص مسائل اجتماعی از اهمیت خاصی برخوردار بوده و پیشگیری به عنوان یکی از وظایف قانونی قوه قضاییه همیشه مورد تاکید است.

 وی افزود: رعایت اصل پیشگیری هزینه‌های کمتری را برای فرد، جامعه و حاکمیت به دنبال دارد و نتایج آن نیز برای جامعه مطلوب‌تر خواهد بود.

دادستان عمومی و انقلاب قزوین با بیان اینکه نگاه دستگاه قضایی در بحث تخلفات انتخاباتی، پیشگیرانه است، افزود: البته این به معنای چشم پوشی از جرائم نیست و چنانچه جرمی واقع شد ما بر اساس قانون و بدون تعارف با شخص، گروه و جناحی خاص با آن برخورد خواهیم کرد.

وی بیان داشت: اقدامات پیشگیرانه با توجه به وضعیت هر حوزه انتخابیه باید بومی سازی شود تا بتوان نظارت و کنترل دقیق‌ و هدفمندی نسبت به موضوعات حوزه‌های مختلف داشته باشیم و با برنامه ریزی در راستای پیشگیری از وقوع تخلفات و جرائم انتخاباتی گام برداریم.

قاسمی تاکید کرد: بر اساس قانون همه دستگاه‌ها مکلفند با عوامل اجرایی و نظارتی در برگزاری انتخابات همکاری داشته باشند و این به معنای جانبداری از یک کاندیدای مشخص نیست.

وی افزود: همه باید تلاش کنیم تا انتخابات در فضایی امن و آرام و در سلامت کامل و رقابتی و با مشارکت حداکثری مردم برگزار شود.

دادستان مرکز استان قزوین اظهار داشت: سامانه ارتباط پیامکی شهروندان با دادستانی راه اندازی شده است و مردم می‌توانند جرائم و تخلفات انتخاباتی را به صورت پیامک از طریق شماره ۰۹۳۹۲۶۵۸۰۰۶ اطلاع رسانی کنند.

 

انقلاب فضای مجازی قانون قوه قضاییه تخلفات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر