کد خبر: 850013 A

رئیس اتاق ایران مطرح کرد؛

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، از چند واحد تولیدی در شهرک صنعتی ماشین‌سازی و فناوری‌های برتر و همچنین شرکت تولیدی صنعتی سامد و طرح های توسعه‌ای این مجموعه بازدید کرد و در گفتگو با جمعی از تولیدکنندگان و صنعتگران استان، در جریان مشکلات و موانع پیش روی فعالیت آنها قرار گرفت.

به گزارش ایلنا از مشهد، غلامحسین شافعی (رئیس اتاق ایران) در حاشیه این بازدیدها، با تقدیر از تلاش‌های تولیدگران و صنعتگران استان، فعالیت اقتصادی در این بزنگاه دشوار را تلاشی شجاعت‌آمیز توصیف کرد و گفت: مسائل و مشکلات اقتصادی آنقدر تکرار شده که همه بر آن واقف هستند. امروز علی‌رغم شعارهایی که توسط مسئولان بیان می‌شود، شاهد جفای مضاعف به بخش تولید با ایجاد موانع و یا غفلت از تسهیلگری هستیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر هیچ اولویت‌گذاری موثری را در روند تخصیص منابع در کشور شاهد نیستیم. یکی به مدد سفارش و به اتکای تعاملاتش از منابع بهره‌مند می‌شود اما آن تولیدکننده‌ای که رانت ندارد و کسی سفارش او را نمی‌کند، به رغم نیاز بیشتر از این منابع محروم می‌ماند و در مشکلاتش غرق می‌شود.

او از تلاش‌های ستاد تسهیل برای کمک به واحدهای تولیدی تقدیر کرد و متذکر شد: این ستاد با وجود پیگیری‌هایش، باید به سمت روش‌های موثرتر برای کمک به بخش تولید حرکت کند و موانع اساسی که بخش عمده‌ای از جامعه تولیدی ما را گرفتار ساخته، مرتفع سازد.

شافعی یادآور شد: باید اذعان کنیم که امروز عمق ساخت داخل در صنعت ما کم است و آنهایی که می‌خواهند گامی برای کمک به این بخش بردارند، باید به این مهم توجه داشته باشند.

رئیس اتاق ایران در بخش دیگری از اظهارات خود، نسبت به واردات محصولاتی که مشابه آن در کارخانه‌های داخلی تولید می‌شود، انتقاد کرد و گفت: چرا همان محصول یا قطعه‌ای را که یک واحد تولیدی داخلی با دشواری فراوان تولید می‌کند، از چین یا کشورهای دیگر وارد می‌کنند. در پس پرده چنین اقداماتی حتما رانت یا فسادی وجود دارد.

وی ادامه داد:  نگران آن روزی هستیم که قبح فساد و رانت از بین برود. اگر به دنبال حل مشکلات هستیم، باید با رویکردی ریشه ای به مسائل بپردازیم. درمان فساد نیز باید با نگاه عمیق به علت ها ممکن می شود.

شافعی این نکته را نیز متذکر شد که تولید در کشور ما هیچ جذابیتی ندارد و تمام مشوق ها و حمایت ها متوجه بخش های غیرمولد است، این سیستم اشتباه، انگیزه را از سرمایه گذار برای ورود به عرصه تولید دریغ می کند، چرا که فرصت های بهتر و کم‌ریسک‌تری در بخش های غیرمولد برای او و سرمایه اش وجود دارد.

رئیس اتاق ایران خاطرنشان کرد: رونق تولید با کاهش ریسک در این بخش و هدایت سیستم پاداش‌دهی به سمت بخش های مولد، ممکن خواهد شد نه آنکه تولیدکننده در هراس مالیات‌هایی باشد که هر سال سنگین‌تر بر او تحمیل می‌شوند، بودجه سال 99 نیز چشم‌انداز خوبی را برای بخش‌های مولد ترسیم نمی‌کند.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود، تولید را کار دل خواند و توضیح داد: تا چند سال پیش ضریب هوشی افراد، به عنوان عامل توفیق آنها عنوان می‌شد، اما اگر معیار این بود، چرا همه شاگردان اول‌ها و سوگلی‌های درس‌خوان الزاما به آدم‌های موفقی تبدیل نشدند. بررسی‌ها نشان می‌دهد که ضریب عاطفی و احساسی نیز می‌تواند عامل اصلی موفقیت باشد.

شافعی تصریح کرد: این اصل مسلم را همه قبول دارند که مغز و فکر مهم است و تولید اندیشه‌های بزرگی می‌کند اما تحقق و عملیاتی کردن این افکار و ایده‌ها نیازمند انگیزه است که منبع آن دل و احساس آدمی‌ست.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی افزود: آنهایی که به اقشار نیازمند کمک می‌کنند، جایگاه ویژه‌ای نزد خداوند دارند اما اگر نگران فقر و آسیب‌های اجتماعی هستیم و رستگاری جامعه را دنبال می‌کنیم؛ باید به دنبال کمک‌هایی موثرتر و ماندگارتری باشیم. اعانه دادن، افراد را توانمند نمی‌کند. ایجاد اشتغال پایدار در بخش صنعت از جمله اقداماتی است که می‌تواند برکات زیادی را برای جامعه به ارمغان بیاورد.

 وی متذکر شد: واحدهای تولیدی که بازدید کردیم، در شرایط تحریمی و به رغم مشکلات و موانع داخلی، مسیر اعتلای خود را متوقف نکرده و اقدامات ارزشمندی را به انجام رسانده‌اند.

شافعی یادآور شد: معتقدم اگر به توانمندی‌های داخلی خود تکیه کنیم، آینده روشن‌تری را در عرصه اقتصاد انتظارمان را می‌کشد.

وی گوشه چشمی نیز به مشکلات بخش حمل و نقل استان داشت و عنوان کرد: در این خطه با چالش‌های عمیقی در حوزه حمل و نقل مواجهیم. متأسفانه تدابیر لازم برای ایجاد زیرساخت‌های این حوزه، در برهه‌ای که کشور از درآمدهای هنگفت نفتی بهره می‌برده، صورت نگرفته است. موقعیت ویژه جغرافیایی ایران می توانست ظرفیت‌های فراوانی را در بخش حمل و نقل برای ما به همراه آورد اما غفلت ها به از دست رفتن فرصت‌ها منجر شد.

رئیس اتاق ایران خاطرنشان کرد: با توجه به مشکلات زیرساختی موجود، نگرانیم چنانچه تعامل ما در حوزه اقتصادی با اوراسیا به اتفاقات خوبی در بخش تجارت و صادرات منجر شود، محدودیت ظرفیت‌ها در بخش حمل و نقل، به مانعی در این حوزه بدل گردد.

اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی ایران درمان فناوری مشکلات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر