کد خبر: 850007 A

رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان قزوین گفت: پرورش انبوه قارچ‌های ضدسرطانی گانودرما در استان قزوین اجرا می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا در قزوین، بابک قرالی اظهار کرد: محققان این مرکز موفق به دستیابی به فناوری پرورش قارچ‌های ضدسرطانی گانودرما با حفظ کامل خواص درمانی آن در استان شدند.

وی افزود: پرورش این قارچ‌ها برای آنکه خواص درمانی خود را حفظ کنند به یک سری تکنیک‌های خاص و یک فرایند علمی نیازمند است و تاکنون پرورش محدود این محصول در برخی مراکز تحقیقاتی و دانش بنیان کشور انجام شده اما تولید آن بصورت انبوه نبوده است.

قرالی بیان کرد: امسال در مرکز تحقیقات کشاورزی استان قزوین ۱۵ کیلو قارچ گانودرما تولید شد که با تلاش محققان این مرکز قرار است با اختصاص فضاهای مناسب، تولید و بسته بندی انبوه این نوع قارچ که دارای خواص درمانی فوق العاده ای است به شکل انبوه در آینده آغاز شود.

رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان قزوین با بیان اینکه؛ رشد علم همراه با افزایش جمعیت و نیاز شهروندان به تأمین غذا موجب شده تا کشورها بیشتر به فکر توسعه و تقویت کشاورزی و بهره‌گیری از علم برای گسترش تولید محصولات کشاورزی باشند.

قرالی اضافه کرد: در کشور ما نیز بخش مهمی از تحقیق، پژوهش و کمک به تولید علم و فناوری در بخش کشاورزی توسط مراکز تحقیقات کشاورزی انجام می‌شود.

 رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان قزوین، تولید حشرات برای مبارزه بیولوژیکی با آفات در مزارع به جای کودهای شیمیایی، شناسایی و معرفی ۴۰ گونه گیاهی گرده افشان به کشاورزی ایران و دنیا، تهیه نقشه ژنتیکی گوسفند دوقلوزای نژاد شال، تکثیر بذر کینوا معروف به خاویار گیاهی و از گیاهان مقام به شوری خاک، معرفی ارقام جدید زیتون، انگور و کلزا به کشاورزان از دیگر اقدامات این مرکز تحقیقاتی است.

 

استان قزوین خاویار علم و فناوری کشاورزی کشاورزی و منابع طبیعی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر