کد خبر: 849249 A

استاندار قزوین:

استاندار قزوین خرید هرگونه کالای خارجی در دستگاه‌های دولتی را ممنوع اعلام کرد و گفت: در صورت مشاهده خرید چنین کالاهایی توسط ادارات دولتی تخلف محسوب می شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا از قزوین، هدایت‌الله جمالی‌پور در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی که با حضور سفیر ایران در سوئد برگزار شد، اظهار کرد: هرگونه خرید کالای خارجی در دستگاه‌های دولتی ممنوع بوده و هر اداره دولتی کالایی را بخرد که مشابه آن در داخل وجود داشته باشد، تخلف کرده است. 

استاندار قزوین با اشاره به اینکه متاسفانه پدیده شوم قاچاق وجود دارد و این مسئله بسیاری از کشورها را نیز به نوعی با خود درگیر کرده، تصریح کرد: برخی از کشورها از محصولات داخلی خود حمایت می‌کنند و به همین منظور ما نیز در مصرف کالاهای داخلی باید به نوعی تعهد خود را نشان دهیم.

این مقام عالی دولت در استان خاطرنشان کرد: رتبه استان قزوین با وجود ظرفیت‌های بالای آن در فضای کسب و کار، تاسف برانگیز است و برای ارتقای این حوزه تا پایان سال همه ظرفیت بخش دولتی و خصوصی قزوین باید بسیج شوند.

وی با اشاره به لزوم تشکیل کمیته ملی تسهیل تجارت در استان، بیان کرد: این کمیته می‌تواند فرایند طولانی گمرک و کنترل صادرات و واردات را به نفع فعالان این حوزه و کشور کاهش دهد.

استاندار قزوین با تاکید بر اینکه با تشکیل این کمیته باید بتوانیم از ظرفیت‌های موجود در تسهیل تجارت به بهترین شکل استفاده کنیم، یادآور شد: گاهی اوقات مدت زمان طولانی ترخیص کالا از گمرک به دلیل بی‌اطلاعی واردکنندگان صورت می‌پذیرد که بدون آگاهی از قوانین موجود اقدام به ورود کالا می‌کنند که به همین منظور این کمیته می‌تواند روند کاهش کاغذ بازی‌ها در گمرکات را کاهش دهد.

این مقام عالی دولت در استان با اشاره به مصوبه پیشنهادی که براساس آن امکان استفاده واحدهای تولیدی با سابقه، دارای اهلیت و صادرات محور از کل ارز حاصل از صادرات همان شرکت در واردات مواد اولیه و ملزومات خط تولید وجود دارد، گفت: ارز باید به کشور بازگردد و اگر واحد تولیدی در نوسازی صنایع یا طرح توسعه خود بخواهد تجهیزات مورد نیاز وارد کند این حق برایش محفوظ است که از همان ارز حاصل از صادرات خود استفاده کند.

به گفته جمالی‌پور، دولت مخالف این نیست که ارز حاصل از صادرات تولیدکننده صرف نوسازی خود آن شود به شرطی که وزارت صنعت، معدن و تجارت آن را تایید کند.

وی با اشاره به طرح کاشت درخت از سوی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی قزوین از منابع طبیعی و حفاظت از محیط زیست استان خواست برنامه‌ای در این خصوص آماده کند تا در زمان درختکاری (اسفندماه) واحدهای تولیدی و شهرک‌های صنعتی استان اقدام به درختکاری کنند زیرا این مساله تاثیر بسیار زیادی در حفظ محیط زیست و کاهش آلاینده‌ها خواهد داشت. 

این مقام عالی دولت در استان‌ به تصمیمی درباره واحدهای بیش از حد آلاینده اشاره و تاکید کرد: قرار است در قالب کمیته استانی، چنین واحدهایی هرچه سریع‌تر مورد برخورد قرار گیرند چون سلامت مردم نباید قربانی توسعه صنعت شود.

 

دستگاه های دولتی سلامت کشاورزی وزارت صنعت معدن و تجارت حفظ محیط زیست
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر