کد خبر: 849219 A

رئیس سازمان مدیریت پسماند کرج خبر داد :

رئیس سازمان مدیریت پسماند کرج گفت: دوران کودکی مقطع بسیار حساسی است که اگر آموزش ها و پیام های حفاظت محیط زیستی به موقع منتقل شود می تواند به یک باور ذهنی تبدیل شده و می توان امیدوار بود نسل آینده از زیستگاه خود به بهترین وجه حفاظت کند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، احمد خیری در بازدید از دوره آموزشی محیط زیست ویژه مربیان پیش دبستان که با همراهی دو عضو شورای شهر کرج در منطقه کمال‌شهر کرج انجام شد، اظهار داشت: به منظور کاهش هزینه‌های مدیریت پسماند که با روند رو به رشد جمعیت و تولید زباله، سلامتی جامعه را نیز تهدید می کند لذا در استان البرز با مرکزیت شهر کرج برای کاهش میزان تولید پسماند، آموزش از پایه دبستان به عنوان بهترین گزینه انتخاب شد.

وی با عنوان اینکه این آموزش به عنوان پایلوت در البرز اجرا می شود افزود: شیرابه زباله‌ها یکی از مشکلات پسماند است و روزانه بیش از صدها متر مکعب شیرابه، مشکلاتی برای شهروندان و محیط زیست ایجاد می کند که کنترل آن مهم است.

رئیس سازمان مدیریت پسماند کرج با تاکید بر اینکه فرهنگ سازی تفکیک زباله در بازیافت موثر خواهد بود، اظهار داشت: برای حفظ محیط زیست تک تک شهروندان مسئول هستند و لازم است از خودمان شروع کنیم. در این راستا آموزش نسل آینده می‌تواند یکی از مهم‌ترین اقدامات اساسی محسوب شود.

خیری با اشاره به اینکه با قدم های کوچک کمک کنیم که زباله کمتری تولید شود، تصریح کرد: قطعا اگر فردی یک بار از حلقه دره و محل دفع زباله های شهری بازدید کند متوجه آسیب جدی محیط زیست خواهد شد چراکه روزانه با حجم زیادی از زباله روبرو هستیم که قطعا کاهش آن می تواند از خسارات محیط زیستی جلوگیری کند.

وی تاکید کرد: در این راستا آموزش و پرورش نسل آینده اگر درست و به موقع باشد می‌تواند بازدهی خوبی داشته باشد چراکه دوران کودکی مقطع بسیار حساسی است که اگر آموزش‌ها و پیام‌ها به درستی منتقل شود آنها تبدیل به یک باور ذهنی می‌شود و این باور به کودک کمک می‌کند تا از زیستگاهی که در آن زندگی می کند به بهترین وجه ممکن حفاظت کند و در آینده تبدیل به شهروندی مسئولیت‌پذیر شود.

این مدیر شهری گفت: نقش مربیان پیش دبستانی با توجه به این که وقت زیادی را با کودکان سپری می‌کنند حائز اهمیت است و خانواده نیز هم سو با اولیا و مربیان در این ارتباط نقش مهمی خواهند داشت.

خیری با اشاره به توزیع دو جلد کتاب راهنمای آموزش محیط زیست به کودکان پیش دبستانی ویژه مربیان و خانواده‌ها، گفت: انتشار این کتابها، دستاورد پژوهشی متعدد در چارچوب همکاری‌های علمی آموزشی بین دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت آموزش و پرورش است.

این مسئول اضافه کرد: آموزش‌های ذکر شده برای نخستین بار در کشور انجام می‌شود که با همکاری مشترک سازمان حفاظت محیط زیست، آموزش و پرورش و شهرداری‌ها در زمینه آموزش‌های شهروندی است و امیدواریم حاصل آن، پرورش نسل آگاه، مسئول و دوستدار طبیعت باشد.

 

احمد خیری رئیس سازمان مدیریت پسماند کرج
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر