کد خبر: 847572 A

ایلنا از قزوین گزارش می‌دهد:

با توجه به گذشت دو روز از بالا رفتن شاخص آلودگی هوا در شهر آبیک، همچنان چتر این پدیده نام آشنا بر سر مردم این شهر گسترده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از قزوین، از چند روز پیش که موضوع آلودگی هوای استان‌های تهران و البرز خبرساز شد و از سوی سازمان هواشناسی اعلام شد این آلودگی روز دوشنبه 25 آذر ماه به قزوین می‌رسد ظاهرا این میهمان ناخوانده زودتر از موعد نخست خودش را  به شهر آبیک رساند و سپس به قزوین رفت.

پیش از ظهر روز یکشنبه با توجه به دود مه‌آلود مانند در شهر آبیک ناشی از آلودگی هوا، موضوع از مسئولان شهرستان آبیک پیگیری و اعلام شد در حال نصب و راه‌اندازی دستگاه سنجش آلودگی هوای آن‌لاین هستیم و پاسخ نمونه‌برداری پس از چند ساعت اعلام می‌شود.

آبیک

با پیگیری‌های صورت گرفته در شامگاه یکشنبه مشخص شد میزان شاخص آلودگی هوای شهر آبیک نزدیک به شاخص آلودگی شهرستان نظرآباد استان البرز رسیده که باید گفت دیروز هوای آبیک برای گروه‌های حساس ناسالم بوده است.

در پی این ماجرا، شهرام احمدپور فرماندار شهرستان آبیک طی هماهنگی استاندار قزوین تعطیلی مدارس این شهرستان را اعلام کرد و گفت: نیروگاه شهید رجایی هم تا اطلاع ثانوی ملزم به رعایت مصرف سوخت گاز طبیعی شده و نباید از سوخت مازوت استفاده کند.

هوای قزوین و آبیک ناسالم برای گروه‌های حساس

 اگر شاخص کیفیت هوا بین 101 تا 150 باشد، مانند استان قزوین و شهر آبیک البته با شاخص آلودگی بالاتر، هوا برای گروه های حساس ناسالم می‌شود و کارشناسان توصیه می‌کنند  افراد مبتلا به بیماری های قلبی و ریوی، سالمندان و کودکان و ماداران باردار جز در مواقع ضروری از منزل خارج نشوند.

آلودگی هوای استان قزوین و شهرآبیک طبق نظر کارشناسان و مسئولان استان وجود ریزگردها و وارونگی و پایداری هوا بوده و در صورت وزش باد و نزولات جوی از میزان آلودگی کاسته می‌شود یعنی باد و باران باید به داد مردم برسند.

5

بیان این مطلب خالی از لطف نیست که دشت الله‌آباد واقع در جنوب شهر آبیک چند سال پیش به عنوان کانون ریزگردها مطرح بوده و با توجه به وضعیت کویری که دارد، هم‌اکنون منشأ ریزگردها است و مسئولانی که برای احیای این دشت برنامه دارند باید به اجرای برنامه‌های خود در اسرع وقت جامه عمل بپوشانند.

نیروگاه شهید رجایی در غرب و کارخانه سیمان در شرق آبیک هم از آلاینده‌های این شهر محسوب می‌شوند و گوش مردم از وضعیت ایجاد آلودگی این واحدها و گاوداری‌های بزرگ صنعتی پُر است و کاملا به این موضوع واقف هستند.

تنگ‌تر شدن نفس مردم با فعالیت معادن

حالا به صدور مجوزهای متعدد معادن در شمال شهر آبیک اشاره می‌کنیم که موجب شده تنها تنفسگاه این شهر یعنی پیغمبر کوه مورد بی‌مهری قرار گیرد و نفس مردم هم بر اثر فعالیت معادن تنگ‌تر شود که البته با همت مجدانه دادستان عمومی و انقلاب شهرستان آبیک و دیگر مسئولان شهرستان از میزان فعالیت آنها کاسته شده است.

4

طبق نظر سعید احمدزاده دادستان عمومی و انقلاب شهرستان آبیک در صدور مجوز به معادن در شمال شهر آبیک از سوی مسئولان صمت، تعجیل صورت گرفته و پهنه خالی برای ثبت معدن در شمال شهر آبیک وجود ندارد که بخواهد بلوکه شود.

از سویی، برخی مسئولان استانی و نمایندگان مجلس در زمینه فعالیت معادن در چند ماه گذشته، به دفاع از معادن برخاسته و به نقش آنها در تولید اشتغال و درآمدزایی اشاره کرده‌اند؛ درست است که بهره‌بردار مجوز فعالیت دارد و کارش قانونی است اما باید گفت نباید به هر قیمتی نفس مردم آبیک را که از هر سو در محاصره واحدهای آلاینده قرار دارد، تنگ کرد چرا که طی این دو روز هوای آبیک گُل بود با وارونگی هوا به سبزه نیز آراسته شده و بیش از این دیگر تحمل آلودگی را ندارند.

گزارش: هاجر عبدالهی

 

خبرنگار: هاجر عبدالهی

آلودگی هوا استان قزوین حبس شاخص کودکان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر