کد خبر: 846468 A

کارگر در گفت و گو با ایلنا:

مدیرعامل اتحادیه تعاونی های فرش دستباف روستایی یزد با بیان اینکه حمایتی از بافندگان فرش دستباف نمی شود، گفت: مالیات باعث متضرر شدن بافنده‌های فرش دستباف یزدی شده است.

عباس کارگر در گفت وگو با خبرنگار ایلنا در یزد اظهار داشت: در حال حاضر 10 شرکت تعاونی فرش دستباف روستایی با 16 هزار عضو در حال فعالیت هستند که در شهرستان‌های خاتم، اردکان، اشکذر، تفت و هرات فعالیت می کنند.

وی افزود: بیشترین بافندگان فرش دستباف استان یزد از نظر تعداد در شهرستان خاتم هستند.

کارگر در خصوص معافیت مالیاتی 9 درصد برای بافنده ها ابراز نگرانی کرد و گفت: با اینکه این معافیت مالیاتی هر سال بیان می‌شود ولی در مواد اولیه 9 درصد مالیات دریافت می شود و بافنده با مزد پایینی که در نهایت دریافت می‌کند متضرر است و حمایتی از بافنده عملا انجام نمی شود.

وی افزود: برای کمک به بافنده های فرش دستباف یزد با نمایندگان استان یزد در مجلس شورای اسلامی صحبت کردیم ولی تاکنون تغییری ایجاد نشده است. 40 درصد بافنده های استان یزد تحت پوشش اتحادیه فرش دستباف روستایی هستند.

کارگر ادامه داد: مهمترین مشکل قالیبافان در حال حاضر بیمه قالی بافی است و در این خصوص نیز از رییس سازمان صمت یزد درخواست کردیم تا مجوز صدور کارت شناسایی بافندگان را صادر کنند و بتوانیم به شخص قالیباف کارت شناسایی بدهیم تا بتواند برای بیمه خود راحت تر اقدام کند.

کارگر در خصوص دستمزد قالیبافان گفت: برگرداندن پول در شرایط فعلی سخت شده است چرا که فرش دستباف یک کالای تجملاتی است و بر عکس لوازم خانگی ضرورتی برای خرید ندارد لذا قشر خاصی از جامعه خریدار این فرش هستند.

وی با اعلام اینکه برای صدور کارت شناسایی قالیبافی شرایط خاصی وجود دارد، افزود: سن تا 50 سال، وجود دار قالی در حین بافت از موارد مهم است.

وی بیان کرد: قالیبافان فرش دستباف یزد سال گذشته با مشکل مواد اولیه مواجه بودند و یکی از عوامل مهم آن خام فروشی پشم گوسفند بود چراکه قبل از تبدیل به نخ به صورت قاچاق و ..از کشور خارج می شد.

وی گفت: نخ ها برای اینکه ثبات رنگ بالایی داشته باشند از آلمان وارد می شوند لذا قیمت تمام شده رنگ هم افزایش داشته است.

کارگر گفت: به علت افزایش تحریم و افزایش قیمت رنگ های آلمانی بافنده ها به سمت رنگ نخ قالیبافی چینی سوق پیدا کردند که ثبات پایینی دارد و روی کیفیت کار تاثیر منفی می گذارد. رفوگر و بافنده همه هنرمند هستند ولی در شرایط فعلی فروش این فرش دستباف هنر مضاعف فروشنده را می طلبد.

کارگر در خصوص صادرات فرش دستباف یزد گفت: اتحادیه فرش دستباف یزد مواد اولیه را به بافنده می دهد و فرش تحویل می گیرد سپس برای فروش از طریق نماینده های خود در سطح کشور اقدام می کند در خصوص صادرات نیز در حال حاضر صادرات گسترده نداریم ولی قبلا صادرات خیلی محدود به کشورهای یونان و هامبورگ انجام می شد. فروش و بازاریابی از طریق اتحادیه انجام می شود و اعضای اتحادیه به طور مستقیم فروش ندارند. فرش دستباف یزد بیشتر به اصفهان، تهران، همدان و اراک ارسال می شود.

کارگر افزود: با توجه به اینکه طی 4 سال گذشته بیمه قالی بافی نداشتیم جدیدا هر استانی سهمیه جداگانه برای بیمه قالی بافی دارد و ما هم سعی داریم با صدور کارت شناسایی قالیبافان آنها را بیمه کنیم که با همکاری مدیر کل سازمان صمت انجام می شود.

محمد مهدی نبی زاده رییس سابق اداره فرش سازمان صنعت و معدن استان یزد به خبرنگار ایلنا گفت: بازرس بیمه بایداشراف کامل بر امور بافت فرش دستباف داشته باشد چرا که بافنده می تواند با سوابق لازم هم در خانه اقدام به بافت فرش کند و هم در کارگاه فرش بافی، لذا ماموران بیمه هر دو مورد را در نظر داشته باشند.

وی به بافندگان توصیه کرد: در صورتی که مواد و طرح خوبی در بافت فرش استفاده شود بیشتر مورد توجه بازار قرار خواهد گرفت و در فروش نتیجه بهتر می شود.

وی شرایط تاسیس کارگاه قالی بافی را مراجعه به ادارات صنعت و معدن استان یزد، ارائه مدارک لازم و سو پیشینه و سند مالکیت مکان عنوان کرد و گفت پس از چند بازدید مجوز تاسیس و سپس پروانه بهره برداری صادر می شود.

فرش دستباف یزد مالیات فرش دست باف اتحادیه فرش دست باف یزد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر